1. HABERLER

  2. HABER

  3. Andıçla 49 Örtülü Kampanya Yürütülmüş
Andıçla 49 Örtülü Kampanya Yürütülmüş

Andıçla 49 Örtülü Kampanya Yürütülmüş

Genelkurmay’ın Ergenekon davasına bakan mahkemeye gönderdiği hard disklerin incelemesinden 212 sayfalık ön rapor hazırlandı.

A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen hard disklerdeki bilgiler ışığında hazırlanan raporda önemli belgeler yer alıyor. Ekim 2008 tarihli bir belgede, propaganda amaçlı 10 sitenin hizmet verdiği ve 430 sitenin izlendiği belirtilirken,  internette 49 adet bilgi destek kampanyasının yürütüldüğü anlatılıyor. Bu durum, belgede, “Bu kampanyalar e-posta yoluyla gerekli İKK (İstihbarata Karşı Koyma) tedbirleri alınarak işletilen internet sitelerinden örtülü olarak icra edilmektedir.” şeklinde yer alıyor.

 Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine Genelkurmay’ın gönderdiği hard disklerin incelemesinde önemli ayrıntılar ve yeni belgeler ortaya çıktı. “İnternet andıcı” ile ilgili belgelerin yer aldığı 3 milyona yakın evrakın incelemesini, naip hakim olarak görevlendirilen Hüsnü Çalmuk yaptı. Çalmuk’un mahkemeye sunduğu 212 sayfalık ön rapor, 8 başlıktan oluşuyor. Raporun ‘İnternet Siteleri Andıcının Onaylanması ile İlgili Hususlar’ başlıklı birinci bölümünde sanık Albay Cemal Gökçeoğlu’nun bilgisayarından çıkan çok önemli bir belge yer alıyor. Bu bilgiye göre 6-18 Nisan 2009 tarihlerinde karargahta bilgi destek şube müdürlüğünün haftalık icraatlarının yer aldığı ‘HAFTALIK TOPLANTI DESTEK SUBE’ dosyasında “İnternet andıcı onaylatılarak şubelere dağıtıldı” ibaresinin kayda geçirilmesi dikkat çekiyor. Sanık Albay Gökçeoğlu, kara propaganda ve psikolojik harp amacıyla hazırlanan internet sitelerinin oluşturma talimatının yer aldığı internet andıcı belgesinin altında da Albay Dursun Çiçek ile birlikte imzası yer alan bir isimdi.

Raporda Ek-18 numarasıyla verilen ve Ekim 2008 tarihli 1281 numaralı bilgi notu ise 5 maddeden oluşuyor. ‘Elektronik ortamda icra edilen kampanyalar hakkında bilgi vermek’ amaçlı hazırlandığı belirtilen bilgi notunda internet andıcında yer alan sitelere atıfla, “Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi kapsamında; 10 adet internet sitesi hizmet vermektedir.” deniliyor. Bölücü ve irticai yayın yaptığı iddia edilen 430 adet sitenin de yayınlarının takip edildiği notun altında 49 adet kampanyanın e-mail yoluyla örtülü olarak icra edildiği belirtiliyor. Ardından şu cümleler yer alıyor: “Türkiye ve TSK’yı yıpratmaya yönelik propagandayı etkisiz kılmak ve kamuoyunun doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamak maksadıyla ayrıntıları LAHiKA-3’te sunulan 49 adet bilgi destek kampanyası internet ortamının sağladığı imkanlar kullanılarak icra edilmiştir. Bu kampanyalar, elektronik mektup (Elmek-e.posta) yolu ile gerekli İKK tedbirleri alınarak işletilen internet sitelerinden örtülü olarak icra edilmektedir.”

Raporda, bu kampanyaların nasıl yürütüldüğü de şu şekilde ifade ediliyor: “Bahse konu bilgilendirme kampanyaları; sanal bir isim ve e-posta adresi kullanılarak, gazetelerin köşe yazarları, gazete yöneticileri, okuyucu köşeleri, genel yayın yönetmenleri, kamu görevlileri gibi seçilen hedef kitlelere gönderilerek icra edilmektedir.”

KAYNAK: ZAMAN

 

HABERE YORUM KAT