“Anayasayı Yazma Komisyonu” Kanunu Yasalaştı

22.07.2013 07:17
“Anayasayı Yazma Komisyonu” Kanunu Yasalaştı
Libya'da “Anayasayı Yazma Komisyonunu Seçme Kanunu” Meclis Başkanı Nuri Busehmin tarafından imzalandı.

Lokman Doğmuş / Haksöz Haber

Libya'da “Anayasayı Yazma Komisyonunu Seçme Kanunu” Meclis Başkanı Nuri Busehmin tarafından imzalandı. İmza töreni Beyda’da geniş katılımlı bir toplantı şeklinde gerçekleştirildi. Toplantıya eski meclis başkanları Mustafa Abdulcelil ve Muhammed Yusuf Magaryef de katıldı.

Libya Başbakanı Ali Zeydan törende yaptığı konuşmada seçimin sorunsuz yapılabilmesi için hükümet olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Libya Yüksek Seçim Kurulu başkanı Nuri el Abbar hükümetten seçimin önündeki bütün zorlukları kaldırmasını istedi.

Kanuna göre Libya’nın üç bölgesinden yirmişer kişi halk oylamasıyla belirlenecek ve 120 gün içinde Anayasayı hazırlayacak. 60 kişilik komisyonda kadınlara altı kişilik kontenjan ayrıldı. Altı üye ise Emaziğ, Tuareg ve Tebu’ları temsil edecek. Komisyon üyelerinin en az 25 yaşında ve Libya vatandaşı olması gerekiyor. Aday olmak için bireysel olarak başvurulacak ve partiler aday gösteremeyecek. Seçimin altı ay içinde yapılması bekleniyor.  Seçim sonucu oluşacak komisyonun hazırlayacağı Anayasa daha sonra referanduma sunulacak.

Libya’da Arap kökenli olmayan Emaziğ, Tuareg ve Tebu’lar kendilerine verilen ikişer kişilik üye sayısının yetersiz olduğunu iddia ederek ülke çapında sivil itaatsizlik çağrısı yaptı. Çağrı üzerine ülkenin batı bölgelerinde gösterilerin bugün de devam etmesi bekleniyor.

17 Şubat devriminin başında ilk defa Beyda’da iki kişinin şehit olması, devrimin başında kurulan geçici meclisin Beyda’da oluşturulması ve ilk meclis başkanı Mustafa Abdulcelil’in Beyda’lı olması nedeniyle, toplantının burada yapılması anlamlı bulunuyor.

libya-meclis2.jpg

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim