1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Anayasa Mahkemesinden Siyasi Parti Mali Denetimi Kararları
Anayasa Mahkemesinden Siyasi Parti Mali Denetimi Kararları

Anayasa Mahkemesinden Siyasi Parti Mali Denetimi Kararları

Anayasa Mahkemesinin siyasi parti mali denetimlerine ilişkin kararları, Resmi Gazetede yayımlandı.

A+A-

Buna göre, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisinin 2013 yılına ait kesin hesap incelemelerinde gelir ve gider hesaplarının uygun olduğuna hükmedilirken, genel merkez teşkilatına ait gelir ve gider belgelerinin kaydedildiği defterlerin Anayasa Mahkemesine verilmemesi nedeniyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

İşçi Partisinin 2013 yılına ait kesin hesap incelemesinde ise partinin aynı yıla ait gelirlerinin 3 milyon 149 bin 859 lira, giderler toplamının ise 2 milyon 855 bin 59 lira olduğu belirtildi.

Sınırı aşan bağış tespiti

Yüksek Mahkeme, 2013 yılında İşçi Partisi'ne bir kişinin 33 bin 542 lira bağışta bulunduğunu ancak söz konusu yılda bir kişinin bağış yapabileceği miktarın 30 bin 710 lira olduğunu kaydetti. Anayasa Mahkemesi, 2820 sayılı kanunun 66. maddesine aykırı olarak elde edilen 2 bin 825 lira tutarındaki bağış geliri karşılığı mal varlığının, hazineye irat kaydedilmesine hükmetti.

Aykırı bağışta bulunan ve bağışı kabul eden parti sorumluları hakkında da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. 

AA

HABERE YORUM KAT