1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anayasa Mahkemesi Şimdi de Seçim Barajına El Attı
Anayasa Mahkemesi Şimdi de Seçim Barajına El Attı

Anayasa Mahkemesi Şimdi de Seçim Barajına El Attı

Anayasa Mahkemesi seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili başvuruları gündemine aldı. Karar, 2-3 hafta içinde verilecek.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, seçim barajının kaldırılmasına yönelik başvuruları değerlendiriyor. Yüksek Mahkeme’nin kararını 2-3 hafta içinde vermesi bekleniyor.

Habertürk gazetesine konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, raportörlerin çalışmalarının bittiğini, konunun genel kurulda görüşüleceğini açıkladı.

Seçim kanunundaki değişiklikler bir yıl içinde yapılacak seçimde uygulanamıyor. Ancak Haşim Kılıç, "AYM'den çıkacak karar anında uygulanır, hak ihlali kararı, ihlalin hemen ortadan kaldırılması içindir" dedi. 

Bu durumda mahkemeden çıkacak karar Haziran ayındaki genel seçimleri de etkileyecek.

Sabah gazetesi sorularını avukat Cüneyt Toraman cevapladı:

AYM ANAYASA'NIN HANGİ MADDESİNE AYKIRI OLDUĞUNU AÇIKLAMALI

Öncelikle, Anayasa Mahkemesinin, yerindelik denetimi yapma hakkı ve yetkisinin olmadığını belirtmek isterim. Anayasa Mahkemesinin yetkisi,anayasada mevcut hükümlere aykırılıkları tespitle sınırlıdır. İptali istenen yasa maddesinin anayasanın hangi maddesine aykırı olduğunu açıkça (kuşkuya yer vermeyecek şekilde) göstermesi gerekir. Anayasa mahkemesi, yasa koyucunun (TBMM'nin) yerine geçecek kararlar veremez.

AYM 1995'TE KARARA BAĞLADIĞI BİR BAŞVURUYU YENİDEN ELE ALAMAZ

İkinci olarak, anayasada, seçim sistemi belirlenmemiştir. Anayasanın 67.maddesinde genel ilkeler belirtilmiş, seçim sistemini belirleme, yasama organının takdirine bırakılmıştır. Ancak anayasanın bu maddesine, 1995 yılında, SHP'nin önerisi üzerine "yönetimde istikrar" ilkesi eklenmiştir. Bu değişiklikten sonra, seçim kanunu değiştirilmiş ve yasa değişikliği anayasa mahkemesinin önüne gelmiştir. Anayasa Mahkemesi, 1995/54 Esas sayılı kararında, "bölge barajının iptaline karar vermiş, %10 ülke barajının ise anayasadaki "yönetimde istikrar" ve "temsilde adalet" ilkelerine aykırı olmadığına karar vermiştir. Seçim barajı anayasa mahkemesinin önüne gelmiş ve konu kapanmıştır. Hukuki güvenliğin temel ilkelerinden biri mahkemenin karar vermesinden sonra, aynı uyuşmazlıkla ilgili yeniden karar verilmesine engeldir. Yargılama hukukunda buna kesin hüküm denilmektedir. Bu ilke, AYM için de geçerlidir! AYM, bu itirazı incelemiş ve nokta koymuştur! AYM, anayasanın seçimle ilgili maddesinde ve seçim kanununda yeni bir değişiklik olmadığı sürece aynı konuyu yeniden ele alamaz, yeniden karar veremez! Bu ilke anayasa mahkemesi için de geçerlidir.

AYM YASA DEĞİŞTİĞİNDE DEVREYE GİRER, BUGÜN YASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMADI

Üçüncü olarak, AYM nin yasa hükümlerinin iptali başvurularını inceleme prosedürü de ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Anayasa mahkemesinin yetkisi, yasa değişikliği yapıldığı anda devreye girer. Seçim barajıyla ilgili anayasada herhangi bir değişiklik yapılmadığı gibi, seçim yasasında da herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Anayasa mahkemesi, yasaların anayasaya aykırılıklarını resen (kendiliğinden) gündemine alamaz. Bir yasa hükmünün iptali için başvuruda bulunma hakkı olanlar, 6216 salıyı anamaya mahkemesinin kuruluş ve yargılama usulü kanunun 35.maddesinde birer birer sayılmıştır. İptal başvurusu da süreye tabidir. Bu süre dolduktan sonra dava açma hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır.

SEÇİM KANUNU BİREYSEL BAŞVURUNUN KONUSU OLAMAZ!

Bilindiği gibi, 12 Eylül 2010 tarihli referandumla, Anayasa mahkemesinin de yapısı değiştirilmiş, 2011 yılında yapılan değişiklikle, anayasa mahkemesine, insan hakları ihlalleri için "bireysel başvuru" yetkisi verilmiştir. AYM'ne bireysel başvuru hakkı ve yetkisinin verilmesi, AYM'ne, seçim kanununu gündemine alma hakkı ve yetkisi vermez. Bireysel başvurunun temelini, AİHS teşkil etmekte olup, AİHM'nin kararları bireylerin hak ve özgürlükleriyle sınırlı olmuştur. Seçim sistemleriyle ilgili tek bir ihlal kararı bulunmamaktadır. Seçim kanunu, bireysel başvurunun konusu olamaz! AYM, yasayı dolanarak, (bireysel başvuruyu iptal başvurusu gibi ele alıp) "ihlal kararı" verse bile, bu karar, seçim yasasında değişiklik yapmasını gerektirmez. Bunun için de yasama organına süre vermesi gerekecek, bu da ancak 2015 genel seçimlerinden sonraki bir tarih olacaktır. Anayasa mahkemesi, hiç bir yasa değişikliği olmadığı ve usulüne uygun olarak mahkemeye intikal eden bir iptal davası olmadığı halde, "bireysel başvuru"ya dayanarak, seçim barajını esastan görüşür ve "ihlal kararı" verecek olursa, anayasada kendisine tanınan sınırı aşmış, TBMM'nin yetki alanına girmiş olacaktır. AYM'nin seçim barajını gündemine alması, açıkça "Toplum mühendisliği" projesidir. Milletin iradesine, sandığa müdahaledir. Bana göre, herhangi bir mahkemenin "görevli olmadığı" bir konuda karar vermesi "yok" hükmündedir. Kararı veren hakimlerin kişisel görüşlerini yansıtır!

HABERE YORUM KAT