1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anayasa Mahkemesi, Dershane İtirazını Esastan Görüşecek
Anayasa Mahkemesi, Dershane İtirazını Esastan Görüşecek

Anayasa Mahkemesi, Dershane İtirazını Esastan Görüşecek

AYM, CHP'nin dershanelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptali istemiyle yaptığı ikinci başvuruda esastan incelemeye karar verdi.

23 Mayıs 2014 Cuma 00:05A+A-

Anayasa Mahkemesi, dershanelerin dönüştürülmesini de düzenleyen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan ikinci başvuruda eksiklik bulunmadığından esastan incelemeye karar verdi. 

CHP, Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Davayla ilgili ilk incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, başvuruda eksiklik tespit ederek, tamamlanması için ilgililere tebliğ etmişti. Belirlenen eksiklikleri tamamlayan CHP, Anayasa Mahkemesine tekrar başvurmuştu.

CHP'nin ikinci başvurusunun da ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi heyeti, başvuruda eksiklik bulunmadığından esastan incelemeye karar verdi. Kanunun iptal istemi daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşülerek karara bağlanacak. 

Düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması istemi ise raportörün konuya ilişkin raporunun hazırlanmasından sonra karara bağlanacak.

AA

HABERE YORUM KAT