"Anayasa Mahkemesi Abbas'ın Oyuncağı Olacak"

21.04.2016 20:00
"Anayasa Mahkemesi Abbas'ın Oyuncağı Olacak"
Uzmanlar ve yetkililer, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın uzlaşı sağlanmadan Anayasa Mahkemesi teşkili kararının yol açabileceği tehlikeler konusunda uyarıda bulundu.

Gazze'de bugün (21 Nisan Perşembe) düzenlenen "Anayasa Mahkemesi zaruret mi, siyasi oyun mu?" başlıklı panelde konuşan katılımcılar, mevcut şartlarda oluşturulan Anayasa Mahkemesi'nin Abbas'ın gayri meşru kararlarını hayata geçirmek ve bölünmüşlük halinde bir grubun siyasi çıkarlarına hizmet için kullanılabileceğine dikkat çekti.

Filistin Parlamentosu Hukuk Komitesi Başkanı Muhammed Ferec El-Gul, Abbas'ın sonuçları garanti olacak bir Anayasa Mahkemesi kurmak istediğini ve önümüzdeki dönemde uygulamak istediği kararları bu mahkemeyle destekleyeceğini ifade etti.

Abbas'ın Anayasa Mahkemesi kurulması kararını uygun bir vakitte almadığını ve Filistin halkının uzlaşının tamamlanmasını beklediğini söyleyen El-Gul, Abbas'ın attığı adımın kabul edilemez olduğunu ve Filistin Parlamentosu, Filistinli gruplar ve bilim adamlarınca reddedildiğini belirtti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden Zülfikar Suyurcu ise Anayasa Mahkemesi kurulması kararının Abbas'ın geçmişte tek başına aldığı kararlara ve tartışmalı açıklamalarına meşruiyet kazandırmak için alındığına dikkat çekti.

FİEM

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim