1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Amirallere Suikast'ın 2. İddianamesi Mahkemede
Amirallere Suikastın 2. İddianamesi Mahkemede

'Amirallere Suikast'ın 2. İddianamesi Mahkemede

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 'amirallere suikast' belgelerine ilişkin yeni bir iddianame hazırladı.

27 Temmuz 2011 Çarşamba 03:30A+A-

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ile Albay Ümit Metin hakkında 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada ele geçirilen ve 'amirallere suikast' planlarını ihtiva ettiği iddia edilen belgeler yeni bir Ergenekon iddianamesinin konusu oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ile Albay Ümit Metin hakkında iddianame hazırlandı. Poyrazköy cephaneliği davasıyla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede Koramiral Cora ve Albay Metin için, 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Daha önce teğmenler hakkında açılan 'amirallere suikast davası' Poyrazköy cephaneliği davasıyla birleştirilmişti.

Bir ihbar üzerine 6 Aralık 2010 tarihinde Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Karşı Koyma Birimi'nde arama yapılmıştı. Yer döşemelerinin altına gizlenmiş 9 çuval belge bulunmuştu. Bunların arasında 'Balyoz darbe planı' belgelerinin yanı sıra bazı dava konusu eylemlerin devamı niteliğinde de dokümanların bulunduğu açıklanmıştı. Gölcük'te ele geçirilen belgeler arasında bulunan ve Poyrazköy cephaneliği davasıyla birleştirilen 'amirallere suikast' dosyasının devamı niteliğindeki belgelere ilişkin ayrı soruşturma başlatıldı. Bu belgelere göre, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e suikast planlandığı öne sürülüyor.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Albay Ümit Metin 27 Mayıs 2011'de tutuklanarak Hasdal Cezaevi'ne gönderildi. Koramiral Deniz Cora ise Haziran 2011'de talimatla savcılığa ifade verdi. İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Salim Duran tarafından hazırlanan iddianamede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ile Albay Ümit Metin şüpheli olarak yer aldı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Poyrazköy davasıyla birleştirilmesi talep edilen iddianamede şüpheliler Cora ve Metin'in, 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Teğmenlerin Evinde Patlayıcı Bulunmuştu

Temmuz 2009'da, ihbar üzerine Kocaeli Gölcük ve İstanbul Bahçelievler'deki bazı adreslere eşzamanlı operasyon düzenlenmişti. Uyuşturucu araması yapan narkotik polisi, yaklaşık 500 gram TNT patlayıcı madde bulmuştu. Patlayıcıların yanında dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç ve şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast yapılacağına dair not ele geçirilmişti. Bu iddialarla ilgili açılan ve çoğu teğmen olan 19 sanıklı dava, Poyrazköy davasıyla birleştirildi. 7'si tutuklu 68 sanıklı dava halen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Mahkeme, iddianameyi kabul ettiği takdirde Cora ve Metin hakim karşısına çıkacak.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN 

HABERE YORUM KAT