1. HABERLER

  2. HABER

  3. Amerika’nın Yargısız İnfaz Yasası Hazırmış!
Amerika’nın Yargısız İnfaz Yasası Hazırmış!

Amerika’nın Yargısız İnfaz Yasası Hazırmış!

ABD televizyonu NBC, Obama yönetiminin yurt dışında Amerikan vatandaşlarına yargısız infazı meşrulaştıran emrini içeren “beyaz kâğıt” adlı belgeyi ortaya çıkardı.

A+A-

ABD basını, Başkan Barack Obama’nın yurtdışında Amerikan vatandaşlarına yönelik suikastları onaylama gerekçelerini içeren emrini yayımladı. Başkan Obama tarafından “terörist faaliyetlere katılan Amerikalılara” karşı Adalet Bakanlığı’na suikast yetkisi verilen “beyaz kâğıt” adlı belgeyi ilk NBC kanalı ele geçirdi. 16 sayfalık imzasız ve tarihi belli olmayan söz konusu resmî belgenin, Senato İstihbarat Komitesi’nde CIA başkan adayı John Brennan’ın ifadesi öncesi yayınlanması dikkat çekti.

Basına yansıyan “beyaz kâğıt”, ABD vatandaşı olan El Kaide ve bağlantılı gruplarında üst düzey yetkilere sahip kişilere yönelik “ölümcül güç kullanımını” onaylayan daha önceki resmî belgelerde kullanılan argümanları tekrar ediyor.

Bununla birlikte belgede, önceki örneklerinin aksine savunma hakkı ve ani saldırı hakkına dair daha geniş yer veriliyor. “ABD’ye karşı saldırılar düzenlemiş bir şüpheli gelecekte herhangi bir yakın saldırı ile bağlantılandırılamasa bile ölümcül güç kullanımının haklı olduğunu” savunuyor. Yani, suikast emri veren liderin elinde net kanıtlar olması gerekmiyor.

Evlaki saldırısı da bu emirle

NBC’nin verdiği habere göre, hedef gösterilen Amerikan vatandaşı kişilerin infazına dair izin emri veren belgede, geçen yaz Obama yönetimi tarafından Senato İstihbarat Komitesi’ne verildiği bilgisi yer alıyor. Söz konusu “beyaz kâğıt”, Yemen’de 2011’in eylül ayında insansız hava aracıyla düzenlenen operasyonla öldürülen Amerikan vatandaşı Enver El Evlaki ve diğer üç Amerikalının öldürülmesinden üç ay önce hazırlanmış.

Obama yönetimi yetkilileri daha önce bu emrin bir terör zanlısının yakalanmasının “mümkün olmaması” ya da ABD askerleri için “aşırı risk” taşıması durumunda verildiğini savunmuştu. Metinde New York’ta federal bir yargıç tarafından verilen, “bir ABD vatandaşına suikastın federal ceza kanununu ihlal edeceği” yönündeki karar da reddediliyor.

Brennan’a İHA’lar sorulacak

Kongre, Obama yönetiminden yurt dışında Amerikan vatandaşlarını sorgusuz-sualsiz öldürme yetkisini açıklamasını istemiş ve böyle bir emir belgesinin olup olmadığını sorgulamıştı. Obama yönetimi ise, hukukçuların, sivil hakları örgütü ve medyanın emir belgesini ortaya çıkarmasına dair taleplerine sert bir şekilde karşı çıkmıştı. Senatörlerin John Brennan’ı, aday olduğu CIA başkanlığının açıklanacağı perşembe günü, insansız hava araçları (İHA) ile düzenlenen operasyonları, suikast yetkisini veren izin belgesi ve El Evlaki’nin öldürülmesine dair sorgulaması bekleniyor.

Taraf

HABERE YORUM KAT