1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Amerikalı Muhalif Düşünür Chomsky, Gazze’de...
Amerikalı Muhalif Düşünür Chomsky, Gazze’de...

Amerikalı Muhalif Düşünür Chomsky, Gazze’de...

ABD’li ünlü muhalif düşünür ve dil bilimci Noam Chomsky, akademisyenlerden oluşan bir heyetle Gazze’ye geldi.

20 Ekim 2012 Cumartesi 00:38A+A-

ABD’li ünlü muhalif düşünür ve dil bilimci Noam Chomsky, Filistin İslâm Üniversitesi’nin yarın düzenleyeceği Uluslararası Uygulamalı Dilbilim ve Edebiyat Konferansı’na katılmak üzere akademisyenlerden oluşan bir heyetle Gazze’ye geldi. Mısır tarafındaki Rafah sınır kapısından Gazze’ye giriş yapan Chomsky, basına yaptığı açıklamada, Filistin halkıyla hep dayanışma içinde olduğunu belirterek, “Gazze’ye ilişkin çok şey duydum ve burayı görmek istiyorum” dedi.

Filistin İslâm Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal el-Hudari, “Chomsky’nin ziyareti Filistin halkının onurlu direnişine güç veren, özgür dünyanın Gazze ablukasına karşı çıktığını gösteren büyük bir destek mesajıdır” diye konuştu.

“Bu mesajı dünyaya iletmek için binlerce kilometre kateden Chomsky ve beraberindekilere şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Hudari, Chomsky’nin bugüne kadar Gazze’yi ziyaret eden en önemli isimler arasında olduğunu belirtti. Chomsky’nin daha önce defalarca deniz ve kara yoluyla Gazze’ye girmeye çalıştığını, ancak her seferinde engellendiğini söyleyen Hudari, ABD’li düşünürün Gazze’ye girişine imkân veren Mısır hükümetine de ayrıca teşekkür etti.

Dil, edebiyat, felsefe ve siyaset alanındaki araştırmalarıyla dünya çapında itibar sahibi olan Noam Chomsky, ABD dış politikasına eleştirel yaklaşımı ve İsrail işgaline tepkisiyle biliniyor.

 

HABERE YORUM KAT