1. HABERLER

  2. HABER

  3. Amerikalı Kongre Üyesine Silahlı Saldırı
Amerikalı Kongre Üyesine Silahlı Saldırı

Amerikalı Kongre Üyesine Silahlı Saldırı

ABD Temsilciler Meclisi Demokrat Parti Arizona Milletvekili Gabrielle Giffords, Arizona'nın Tucson kentinde katıldığı halka açık bir etkinlik sırasında, kalabalığa gelişigüzel ateş açan bir saldırgan tarafından başından vuruldu.

09 Ocak 2011 Pazar 16:45A+A-

Saldırıda aralarında bir federal yargıç ile 9 yaşındaki bir kız çocuğunun da bulunduğu 6 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi yaralandı. Ağır yaralanan Giffors ameliyat edilirken, hastane yetkilileri milletvekilinin iyileşeceğinden ümitli olduklarını açıkladı.

Olay sonrası yakalanarak gözaltına alınan saldırganın 22 yaşındaki Jared Laughner olduğu bildirildi. Başkan Barack Obama, yaptığı yazılı açıklamada saldırıyı "tarif edilemez bir trajedi" olarak nitelendirdi ve tüm Amerikalıları, olayın kurbanları ile milletvekili için dua etmeye çağırdı.

Giffords'un babası Spencer Giffords "Kızınızın düşmanı var mıydı?" sorusuna, "Evet, bütün Çay Partisi hareketi." cevabını verdi. Çay Partisi'nin önde gelen isimlerinden Sarah Palin ise milletvekilinin ailesine 'içten başsağlığı' dileklerini ilettiğini açıkladı.

Üyelerinin çoğu Cumhuriyetçilerin safında yer almış olan Çay Partisi, Başkan Obama ve Demokratlara karşı keskin muhalefetiyle biliniyor. Gabrielle Giffords ve Demokrat Partili 10 milletvekili, daha önce de Obama'nın sağlık reformu yasasını destekledikleri gerekçesiyle ölümle tehdit edilmişti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT