1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Ambargo Kalkmadıkça Tazminatta Anlaşılmaz"
"Ambargo Kalkmadıkça Tazminatta Anlaşılmaz"

"Ambargo Kalkmadıkça Tazminatta Anlaşılmaz"

Başbakan Tayyip Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

A+A-

Başbakan Erdoğan, Mavi Marmara gemisine saldırına ilişkin Türkiye'nin taleplerine yönelik İsrail ile yürütülen çalışmaların hangi aşamada olduğuna dair soru üzerine, konuyla ilgili olarak henüz görüşmelerde belli bir noktaya gelinmediğini belirtti. 

Konuyla ilgili ABD Başkanı Barack Obama'nın devreye girmesiyle İsrail'in sadece özür dilediğini ifade eden Erdoğan, tazminat konusundaki görüşmelerde belli bir aşamaya gelindiğini ama bunun nihai bir aşama olmadığını kaydetti. Nihai aşamanın bir protokole bağlanması gerektiğini, sözlerle bunun olmayacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"O ambargo kaldırılmadığı sürece bu da olmaz. Ambargonun kalkması lazım, bunun da yazılı bir protokole bağlanması lazım. Ben bu akşam bir Filistinli çocuğun önce ayağından vurularak sonra da elleri kelepçelenerek boğazından sarılmak suretiyle nasıl bir araca bindirildiğini gördüm. Bu bir çocuk. Tahminim 15-16 yaşlarında bir çocuk. Tablo bu şekilde devam ediyor. İyi niyet bir kayda girmesi lazım. Bir kayda bu girmedikten sonra burada kalkıp da biz buna 'evet' deme hakkına sahip değiliz. Marmara gemisinde yaşanan olaylarda kimsenin elinde bir tane silah yoktu ama silahlı İsrail askeri veya polisi, uluslararası kara sularında orada bu gemide insani yardım götürenlere, bunların hepsinin aktivist olduğunu kabul edin ama insani yardım götürüyorlar. Uluslararası kara sularında acımasızca silahlarını ateşliyorlar ve 9 tane vatandaşımızı şehit ediyorlar.

Bunlardan bir tanesi 19 yaşında Amerikan vatandaşı olan bir gencimizdi. Bu gencimizin çok çok yakın mesafeden gerek sırtından gerekse iki kaşının arasında, 5 mermi adli tıp raporuyla bunu söylüyorum: bunu şehit etmişlerdir. Amerikan vatandaşıdır, Amerika bu vatandaşıyla ilgili en ufak bir hak arayışına girmemiştir. Ben resimleriyle kendilerine bunları gösterdim, Sayın Obama'ya da gösterdim. Bütün bu olaylar dünyanın gözü önünde oldu. En ufak bir tepki yok. İsrail dediğiniz zaman akan sular duruyor. Hak sadece İsrail için mi var, İsrail dışında olanlar için hak yok mu? Kim olursa olsun, hangi insan zulme uğruyorsa o zulmün karşısında olmak ve mazlumun yanında yer almak özellikle biz siyasilerin birincil görevidir diye düşünüyorum. Herhangi bir protokole bağlanmadan böyle bir adımı atmak, normalleşmeyi beklemek mümkün değil. Protokole bağlanması lazım, ondan sonra gerekli olan adım atılır. Onu bu şekilde gerekli bu işi yürüten arkadaşlarımıza da söyledik."

HABERE YORUM KAT

2 Yorum