1. HABERLER

  2. HABER

  3. Amasya’da Yetimler Yararına Kermes Düzenlendi
Amasya’da Yetimler Yararına Kermes Düzenlendi

Amasya’da Yetimler Yararına Kermes Düzenlendi

İHH İnsani Yardım Vakfı Amasya Temsilciliği ile Özgür-Der Amasya Temsilciliğinin müşterek Kocacık Çarşısı Kültür Merkezinde bir kermes açtı.

A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı Amasya Temsilciliği ile Özgür-Der Amasya Temsilciliğinin müşterek düzenleyip, Kocacık Çarşısı Kültür Merkezi üzerindeki alanda açtığı kermes, 17 Mart Pazartesi günü başlayıp, 23 Mart 2014 Pazar günü sona erecek.

Mart ayındaki İHH Yetim Dayanışma Günleri dolayısıyla tertip edilen kermeste, hayırsever hanımların kendi el ürünleri olan yağlı, tuzlu ve tatlı çeşitlerinden olan yiyecekler satışa sunulacak.

Kermesten elde edilen gelirin bir kısmı İHH Genel Merkezi Yetim havuzuna aktarılacak. Yetim havuzu, İHH’nın yetim sponsorları vasıtasıyla düzenli olarak yardım yaptığı 40 bin civarında yetimden, sponsoru tarafından eksik ödenen yada ödemeyi kesenlerin yetimlerinin, yeni bir sponsor bulunana dek desteklenmesi amacıyla kullanılıyor.

Kermeste elde edilen gelirin diğer kısmı ise, Suriye’li yetimlere ulaştırılacak. Bilindiği gibi 4. Yılına giren Suriye direnişinde yüz binlerce Suriyeli çocuk yetim duruma düşmüş olup, İHH bu yetimlerin önemli bir kısmını, kurduğu yetim kampları aracılığıyla ve başka şekillerde destekliyor.

Amasya Temsilcisi Serdal Benli kermesle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

Dünyada savaş, hastalık, kaza doğal afet ve başka nedenlerle her gün 10 bine yakın çocuk yetim kalıyor ve 6 bin çocuk insan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları tarafından kaçırılıyor. Dünyanın farklı yerlerinde her yıl 2.5 milyon çocuk satılıyor. 300 bin civarında çocuk boylarından büyük silahlarla cephelere sürülüyor.

Unicef raporlarına göre dünyada 200 milyon yetim var ve bunların 100 milyonu sokaklarda yaşıyor. Çoğunluğu Afrika kıtasında olmak üzere, milyonlarca yetim Müslüman çocuk, dünya Müslümanlarının ilgisizliği nedeniyle misyonerlerin açmış oldukları yetimhanelerde Hrıstiyanlaştırılıyor. Şu anda Afrika’da, misyonerlerin Hrıstiyanlaştırdığı, adı Muhammed olan Hrıstiyan papazlar var.

İHH tüm bu coğrafyalarda 40 bin civarında yetime bakıyor. Türkiye’de ise 5 bin yetimi destekliyor. Oysa milyonlarca yetim var bakıma muhtaç olan ve aylık 90 TL gibi düşük bir rakamla bir yetimin dünyasını ve ahiretinin kurtuluşuna vesile olmak mümkün. Türkiye’de imkanı olan her aile, aylık 90 TL gibi düşük bir rakamla bir yetime sponsor olsa, en azından Müslüman yetim çocukları kurtarmak mümkün. Tabi ki sadece Müslüman olanlar değil, olmayanlardan da sorumluyuz.

Yetimler konusunda ki bu Kur’an’daki pek çok ayette bize hatırlatılmıştır. Yani yetimlerle ilgilenmek ve onlara kol kanat germek bizim için, olsa iyi olur bir sorumluluk değil, mutlaka yerine getirmemiz gereken, tıpkı namaz gibi bir kulluk görevidir. Hatta öyle ki, namazlarda okuduğumuz Maun Suresinde Yüce Allah, namaz kıldığı halde yetimi itip kakanların kıldığı namazların kendi katında bir anlamı olmadığını ifade etmiştir.

Bizler hem yukarıda kısaca açıkladığım yetim sorununa, hem de yetimlerle ilgili kaçınılmaz sorumluluğumuza dikkat çekmek, ve hem de bu konuda karınca kararınca katkı sağlamak amacıyla bu kermesi düzenledik. Sorumluluğun bilincinde olan tüm halkımızı kermesimize katılarak katkıda bulunmaya ve ecrinden pay almaya davet ediyoruz.

amasya-20140318-01.jpg

amasya-20140318-02.jpg

amasya-20140318-03.jpg

amasya-20140318-04.jpg

HABERE YORUM KAT