Amasya’da “Müşriklerin Allah İnancı” Semineri

12.12.2011 00:50
Amasya’da “Müşriklerin Allah İnancı” Semineri
Özgür-Der Amasya Temsilciliği 2011-2012 dönemi alternatif eğitim seminerlerinin bu haftaki konusu “Mekke’li Müşriklerin ALLAH İnancı ” başlığı altında gerçekleştirildi.

Seminer Halil DEMİRTAŞ tarafından verildi. Programın Faruk SİLDİR’ in açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra sunumunu gerçekleştirmek üzere Halil DEMİRTAŞ söz aldı. Konuşmacı sözlerine davetlileri selamlayarak başladı. Daha sonra slayt gösterisi eşliğinde konuşmasına devam eden DEMİRTAŞ  konuşmasında özet olarak şunları dile getirdi.

Arabistan’ın en önemli bölgesi Hicaz, Hicaz’ında en önemli şehri Mekke’dir. Şehirlerin anası olarak nitelendirilen Mekke’ye önemini veren Kâbe’ dir. Kâbe’yi Hz. İbrahim inşa etmiştir. Allah’tan aldığı emirle Hac İbadetine insanları davet eden Hz. İbrahim burada Tevhidi anlayışı başlattı. Ondan sonra bu anlayış zamanla bozuldu ve gelenek, görenek, adetlere göre ibadet etmeye başladılar. Birtakım putlara veya cisimlere Allah’ın bazı özelliklerini verdiler. Allah’a yaklaşmak için veya Allah’ın dualarını kabul etmesi için onları aracı koydular ve bunları Allah’a ortak koştular. Allah bu insanlara Kur’an da müşrikler birer pisliktir onları bu saatten sonra Mescid-i Harâma yaklaştırmayın demiştir. Çünkü onlar amellerine şirk bulaştırdılar. Allah’la aralarına aracı koydular. Allah’ı kendilerine uzak ve ulaşılamaz gördüler. Allah’ın Rab sıfatını kabul etmediler. Günlük hayatlarına Allah’ı uzak tuttular. Eğitim, giyim, kuşam gibi meselelere Allah’ı karıştırmadılar. Kur’anın yani furkanın eğriyi doğrudan ayırt etme aracı, hakkı batıldan ayırt etme aracını kullanmadılar. Gelenek, görenek ve adetlerini din kabul edindiler. İşte bu adetlerini Kur’an süzgecinden geçirmeden hayatlarına aldılar ve Kur’an dan saparak sapıttılar diyerek sözlerini bitirdi.

halil_karatas_20111211-02.jpg

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim