1. HABERLER

  2. HABER

  3. Amasya’da Ekmek İsrafına Çare Arayışı
Amasya’da Ekmek İsrafına Çare Arayışı

Amasya’da Ekmek İsrafına Çare Arayışı

Amasya’da her gün çöpe atılan binlerce ekmeğin israf olmasını engellemek için bir kampanya başlatıldı.

A+A-

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Türkiye’de üretilen günlük 120 milyon ekmekten yaklaşık 12 milyon adedinin çöpe gittiğini belirterek, bunu bir yıllık olarak hesap ettiğimizde yaklaşık 4,5 milyar ekmeğin çöpe gittiğini söyledi.

Rakamların büyüklüğüne dikkat çeken Başkan Özdemir, ‘Amasya’da ise günlük üretilen 65 bin adet ekmekten yaklaşık 6 bini maalesef çöpe gidiyor. Bu israfın önüne geçmek için Hayatcan Derneğimizle birlikte ‘Ekmek Nimettir Çöpe Atılmaz’ sloganıyla ‘Bayat Ekmek Toplama Kampanyası’ başlattık. Bu kampanya ile yılda 1 milyon liralık tasarruf bekliyoruz. Toplanan ekmekler, belediyemize ait hayvan barınağı ve ormanlardaki hayvanlara verilecektir. Vatandaşlarımızdan bu kampanyaya duyarlı olup katkı sağlamalarını bekliyoruz’ dedi.

Proje kapsamında çeşitli mahalle ve noktalara 100 adet bayat ekmek toplama kutusu konulacak. Bu kutularda toplanan ekmekler, her gün iki görevli tarafından bir araçla toplanacak. Belediye Hayvan Barınağı’nda bulunan kedi ve köpeklerle şehir çöplüğü civarındaki başıboş köpeklere, ayrıca kış aylarında ormanlık alanlarda özellikle kar yağışının ardından yiyecek bulamayan yaban hayvanlarına verilecek. 

 

HABERE YORUM KAT