1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Almasry Alyoum: Bizim Düşmanımız, İsrail Değil Hamas’tır
Almasry Alyoum: Bizim Düşmanımız, İsrail Değil Hamas’tır

Almasry Alyoum: Bizim Düşmanımız, İsrail Değil Hamas’tır

Mısırlı almasryalyoum gazetesinin sahibi Hişam Kasım, İsrailliler ile herhangi bir probleminin olmadığını, Mısırlıların gerçek düşmanının Hamas ve fanatik islamı destekleyen liderler olduğunu söyledi.

A+A-

Yedioth Ahronoth gazetesi yazarlarından Smadar Perry’e konuşan Mısırlı almasryalyoum gazetesinin sahibi Hişam Kasım, İsrailliler ile herhangi bir probleminin olmadığını, Mısırlıların gerçek düşmanının Hamas ve fanatik islamı destekleyen liderler olduğunu söyledi.

Perry, Mısır’a yaptığı seyahat esnasında Kasım’ın kendisiyle kahve içmek ve röportaj yapmak davetini kırmadığını ve kendisini tanıtırken “İsrailli bir gazeteci” ifadesinden çekinmediğini aktardı.

Perry, Kasım’ın şöyle dediğini yazdı: “İsrail, düşman değil. Güvenlik konularında sizinle iyi bir işimiz var. Her iki taraf da sessiz bir şekilde çalışmasını biliyor. Gerekli olduğunda telefon açıp konuşabiliyorlar.”

Seçilmiş lider Muhammed Mursi’ni bir yıllık iktidarında neler hissettiği sorusuna Kasım şu cevabı verdi: “İhvan, iktidarı ele geçirdi ama bir seneyi boşa geçirdiler. Anayasayı bozmak ve askeriyeyi kontrol altına almak istediler.”

Kasım, İsrail’in sunduğu hizmetler ile Hüsnü Mübarek’in yaptıklarını karşılaştırarak şöyle dedi: “Son dört sene Mübarek’in İsrail ile güvenliği korumak konusunda bir şey yağmadığını ortaya koydu. Mübarek, tünelleri yıkmadı ve Hamas’la savaşmadı. Bugün ise çok büyük ve stratejik bir ortaklık var. İsrail’in Mısır’ın menfaatleri ve Sisi’nin seçilmiş bir lider olarak tanınması için ABD’de yaptığı çalışmalar çok önemliydi. Gayretlerinizi takdir ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

3 Yorum