1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'nın Telekulağı Deşifre Oldu
Almanyanın Telekulağı Deşifre Oldu

Almanya'nın Telekulağı Deşifre Oldu

Alman Federal İçişleri Bakanlığı tarafından kişisel bilgisayar ve cep telefonlarını takip etmek için geliştirilen casus yazılım deşifre oldu.

10 Ekim 2011 Pazartesi 18:33A+A-

Alman Federal İçişleri Bakanlığı tarafından kişisel bilgisayar ve cep telefonlarını takip etmek için geliştirilen casus yazılım deşifre oldu. Alman bilgisayar korsanları olayı ortaya çıkarmakla kalmadı, ''Bundestrojaner'' adlı yazılımı hack'ledi.

Bilgisayar uzmanları, iletişim aletlerini takip etmekle kalmayıp aynı zamanda yönlendiren bu korsan yazılımın anayasaya aykırı olduğunu vurguladı.

Almanya'da Federal İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen ve ülkedeki telekomünikasyon ve internet iletişimini izlemeyi amaçlayan 'Bundestrojaner' adlı casus bilgisayar yazılımı Alman bilgisayarcılar tarafından hack'lendi.

Chaos Computer Club (CCC) adlı ülkenin en tanınmış bilgisayar kulübü uzmanları tarafından fark edilen ve hack'lenen 'truva atı' şeklindeki yazılımda ciddi güvenlik hataları olduğu da ortaya çıktı. CCC tarafından yapılan açıklamada söz konusu yazılımın ''anayasaya aykırı'' olduğu da vurgulandı.

Federal İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen bu casus yazılımın şifrelenmesi konusunda hatalar yapıldığı ve bu hataların yazılımda önemli güvenlik boşlukları oluşturduğu belirtiliyor. Alman korsanlar, yazılımın internet üzerinden kişisel bilgisayarlara veya cep telefonlarına gönderildikten sonra cep telefonu ve bilgisayar sahiplerinin aletlerine '1234' gibi basit şifrelerle yerleştirildiğini tespit etti.

Bilgisayar kulübü yetkilileri, Türkçe karşılığı ''Federal Truva Atı'' olan yazılımın sadece kişisel bilgisayar veya cep telefonlarındaki özel bilgilere ulaşmakla yetinmediğini aynı zamanda bu bilgisayar ve cep telefonlarının casus yazılım sayesinde yönlendirilebildiğine de dikkat çekti.

CCC'ye göre kişisel bilgiler bu yazılımla birlikte sadece takip edilmekle kalmayacak aynı zamanda şahsın cep telefonu veya bilgisayarına bakanlık tarafından istenilen dosyalar yüklenebilecek. Bunun ise maniplüsyona açık bir alan olduğu ve böylelikle Alman yetkililer tarafından 'sevilmeyen' veya 'şüpheli olarak görülen' kişilerin hiç işlemedikleri suçları işlenmiş gibi gösterilebileceği şüphesi ortaya çıktı. CCC uzmanları söz konusu yazılımın bu nedenle anayasaya aykırı olduğu görüşünde.

Federal İçişleri Bakanlığı, Alman Haber Ajansı dpa'nın konuyla ilgili bir sorusu üzerine korsan yazılımın varlığını doğruladı. Bakanlığın bir sözcüsü casus yazılımın ''kanunlar çerçevesinde'' uygulamaya konduğunu öne sürdü.

Söz konusu yazılım 2005 yılında dönemin Sosyal Demokrat Partili İçişleri Bakanı Otto Schily tarafından gündeme getirilmiş ve kamuoyundan büyük tepki almıştı. Olayın ortaya çıkmasında sonra ülke genelinde gösteri ve yürüyüşler yapılmıştı.

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT