1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'dan PKK'ya Silah Gönderme Sinyali...
Almanya'dan PKK'ya Silah Gönderme Sinyali...

Almanya'dan PKK'ya Silah Gönderme Sinyali...

Almanya'da iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'nun parlamento grup başkanı Kauder, IŞİD'e karşı PKK'yı desteklemek gerektiğini savundu.

A+A-

Alman Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı CDU/CSU'nun Federal Parlamento Fraksiyon Başkanı Volker Kauder, haftalık 'Spiegel' dergisiyle yaptığı mülakatta PKK gibi peşmergeler dışındaki gruplara da yardım yapılmalı sorusuna verdiği cevapta, AB ve Almanya tarafından “terör örgütü” olarak tanınan PKK'ya da silah gönderilebileceğini söyledi. Türkiye'nin PKK ile problemlerini bildiğini, ancak IŞİD'in önemli sınır şehirlerini almasına ve dünya güvenliğini tehdit etmesine seyirci kalınmasının çözüm olmadığını belirtti.

Şimdiye kadar Almanya'da IŞİD'e karşı mücadele için yapılan çözüm önerilerinde “terör örgütü” olarak görülen PKK'ya silah gönderilmesi siyasi çevrelerce hiç gündeme getirilmemişti. Kuzey Irak'ta IŞİD'e karşı savaşan peşmergelere silah ve mühimmat gönderilmesi kararlaştırıldı ve depolarda tutulan 40 senelik tanksavar sistemlerle, çok sayıda makinalı tüfek ve mühimmat gönderildi.

Dünya Bülteni’nden Mucahid Yıldız’ın haberine göre Hristiyan demokrat politikacı Kauder, peşmergeler dışındaki gruplara da silah yardımı gönderilmesinin mümkün olduğunu, ancak bunun Türkiye'ye karşı değil, Türkiye ile birlikte yapılabileceğini kaydetti. Kauder, gönderilecek silahların başka yerlere gitme riskinin de bulunduğunu, ancak IŞİD riskinin daha büyük olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE'YE IŞİD SUÇLAMASI

Kauder, PKK'nın terör örgütleri listesinde yeraldığı hatırlatıldığında, Türkiye'deki barış sürecinin hızlandırılması gerektiğini, böylece çok şeylerin kazanılabileceğini, asıl tehlikenin insanlıktan uzak “IŞİD teröristleri” olduğunu söyledi.

CDU/CSU Fraksiyon Başkanı Kauder, Türkiye'yi mültecilere yaptığı yardımlardan dolayı takdir ettiğini belirtti, ancak IŞİD'e takviye gitmesini halen engellemediğini öne sürdü. Ayrıca Kobani'den kaçan Kürtlerin de engellendiğini iddia etti. Türkiye'nin PKK kamplarını bombalamasının da kabul edilemeyeceğini ifade eden Kauder, acilen NATO partnerleriyle görüşme yapılması gerektiğini savundu. NATO'nun her an bölgede göreve çağrılması gibi bir durumla karşı karşıya olduklarını kaydetti.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT