1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da Türkiyeli Göçmenlere Çifte Vatandaşlık
Almanya'da Türkiyeli Göçmenlere Çifte Vatandaşlık

Almanya'da Türkiyeli Göçmenlere Çifte Vatandaşlık

Almanya'da hükümet kurmak için anlaşmaya varan Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti, Türkiyeli göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı verilmesi konusunda da anlaştı.

A+A-

Almanya'da 22 Eylül'deki seçimlerin ardından koalisyon görüşmelerine başlayan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SDP) hükümet kurmak için anlaşmaya vardı.

SPD Genel Merkezi'nde dün bir araya gelen CDU/CSU ile SPD kurmaylarının görüşmeleri sabaha karşı sona erdi. Yaklaşık 17 saat süren müzakerelerde taraflar koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı.

Koalisyon sözleşmesinin bugün öğlen saatlerinde siyasi parti liderleri tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Alman haber ajansı DPA,  tarafların Almanya'da doğup büyüyen Türkiyeli göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı verilmesi konusunda da anlaşmaya vardığını duyurdu. 

Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyon sözleşmesini aralık ayı başında yaklaşık 460 bin üyesinin onayına sunacak. Sonucun 15 Aralık’ta açıklanması bekleniyor.

Koalisyon hükümetinde bakanlıkların dağılımı ve kimlerin bakan olacağı SPD'deki bu mini referandum sonucunda belirleneceği ifade edildi.  

AA

HABERE YORUM KAT