Almanya'da Sığınmacı Yasası Kabul Edildi

15.10.2015 23:28
Almanya'da Sığınmacı Yasası Kabul Edildi
Alman Federal Meclisi, muhalefetin sert direncine rağmen yeni sığınmacı yasasını kabul etti.

Alman Federal Meclisi (Bundestag), muhalefet partilerinin sert şekilde karşı durmasına rağmen yeni sığınmacı yasasını kabul etti. Yeni sığınmacı yasası, sığınmacı akımıyla ilgili önlemleri biraz daha sertleştiriyor. Yeni yasaya göre, üç Balkan ülkesi Arnavutluk, Kosova ve Karadağ "güvenli geliş ülkeleri" olarak sınıflandırıldı. Böylece bu ülkelerden gelip, Almanya'da sığınmacı başvurusunda bulunanlar ülkelerine geri gönderilecek.

Bu ülkelerden gelenlerin çoğunluğunun ekonomik amaçlardan dolayı Almanya'ya geldiği ve hemen hemen hepsinin iltica taleplerinin reddedildiği daha önce açıklanmıştı.

Ayni yardımlar yapılacak

Almanya'dan koruma talebinde bulunanların, ilk kabul merkezlerinde gelecekte daha uzun tutulacakların belirtildiği yasada, bu kişilere "mümkünse" buralarda sadece ayni yardım yapılacağı kaydedildi. Bununla ekonomik gerekçelerle ülkelerinden ayrılan sığınmacıların Almanya'ya gelmesi önlenmek isteniyor.

Yasada ayrıca, nakit yardımın gerektiği durumlarda, bu paranın ödemesinin bundan sonra sadece bir aylık periyotlar dahilinde yapılacağı ifade edildi.

Sığınmacı yurtlarının kurulmasındaki bürokratik engellerin de kaldırılacağının belirtildiği yasada, Almanya'da kalması olumlu bir bakış açısıyla değerlendirilen sığınmacıların uyum kurslarına gitmelerinde kolaylık sağlanacağı kaydedildi.

(AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim