1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da PEGIDA Taraftarları ile Karşıtları Gösteri Yaptı
Almanya'da PEGIDA Taraftarları ile Karşıtları Gösteri Yaptı

Almanya'da PEGIDA Taraftarları ile Karşıtları Gösteri Yaptı

Almanya’nın Dresden kentinde, Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) taraftarları ve karşıtları gösteri düzenledi.

A+A-

Almanya’nın Dresden kenti Königsufer Caddesi'nde toplanan İslâm düşmanı PEGIDA taraftarları, Almanya hükûmetinin mülteci politikalarını eleştiren slogan attı ve pankartlar taşıdı.

Burada bir konuşma yapan PEGIDA hareketinin yöneticilerinden Tatjana Festerling, ABD'deki Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından İslâm düşmanı Donald Trump'ı ve Polonya, Macaristan ile İsviçre’de “aşırı sağcı”ların güçlerini arttırmasını övdü.

Öte yandan “Schlesicher Platz”, “Theater Platz” ve “Carola Platz” meydanlarında PEGIDA karşıtı gösteriler yapıldı. Bu gösterilere katılımın toplam 4 bin ile 4 bin 500 arasında olduğu tahmin edildi.

Söz konusu meydanların PEGIDA’nın gösteri düzenlediği yere yakın olması ve grupların karşı karşıya gelmemesi amacıyla polis geniş güvenlik önlemi aldı. Dresden polisi, yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında çeşitli eyaletlerden gelen 2 bin 578 polisin görev yaptığını belirtti.

Çok sayıda caddenin trafiğe kapatıldığı ifade edilen açıklamada, iki aracın ateşe verildiği, kundaklamanın gösterilerle ilgili olup olmadığının araştırıldığı kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT