1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da İslamifobianın Geldiği Nokta
Almanya'da İslamifobianın Geldiği Nokta

Almanya'da İslamifobianın Geldiği Nokta

Hiçbir suç işlememesine rağmen sırf "selefi" olduğu için Almanya'nın devlet lincine uğrayan Erhan A. sınırdışı ediliyor.

A+A-

NTVMSNBC sitesinde yer alan haber aynen şöyle:

Avrupalı cihatçılara yönelik tutumunu sertleştiren Almanya, Türk kökenli bir göçmeni sınırdışı etmeye hazırlanıyor. Ancak iki Alman bakanın bu konuda farklı açıklamaları tartışma yarattı.

Almanya'da Kempten Yerel Mahkemesi, 22 yaşındaki "Selefi" Erhan A. adlı Türk'ü sınırdışı edilmesi için tutukladı.

Yaklaşık 1.5 yıldır Alman polisinin takibinde olan Erhan A. Mühldorf Cezaevi'nde tutuluyor. Erhan A.nın Türk güvenlik güçlerine teslim edilme olasılığı Almanya'da tartışma yarattı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülkesinde şiddet yanlısı İslamcıların seyahat etmelerini engelleyeceklerini belirtti.

İçişleri Bakanı Maiziere'nin bu açıklamasından kısa süre sonra konuşan Bavyere Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Hermann ise, "Selefi" Erhan A.'yı Türkiye'ye göndereceklerini söyledi.

Erhan A.nın Almanya'nın güvenliği için tehlike olduğunu iddia eden Alman politikacı Hermann, "IŞİD'in katliamlarını öven, gazetecilerin kafasının kesilmesine sevinen ve Şeriat kanunlarına uymayan aile bireyim olsa bile öldürülmeli diyen birisinin aramızda yaşamaya hakkı yok" dedi.

'PASAPORTLARI ELİNDEN ALINMALI' 

Ancak Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya'da yaşayan "Cihatçı teröristler"in ülkeden çıkışına izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Bakan Maiziere, "Şiddet yanlılarından sadece pasaportları değil nüfus cüzdanları da alınmalı. Sadece Almanya'da geçerli bir belge verilmeli" dedi.

'SUÇ İŞLEMEDİ' 

Bir yaşından beri Almanya'da yaşayan Erhan A'nın bir suç işlediğine ya da saldırı hazırlığı içerisinde olduğuna dair delil bulunmuyor.

Ancak radikal gruplarla internet üzerinden bağlantısı olduğu ve "David G." adlı IŞİD militanının en yakın arkadaşı olduğu iddia ediliyor.

Erhan A. tutuklandıktan birkaç saat sonra Alman ARD televizyonundaki "Monitor" adlı programda onunla yapılan geniş bir röportaj yayınlandı.

CAMİLERE GİRİŞ YASAĞI 

Kendisini İslamiyeti anlatmakla görevli kılan Erhan A.'ya radikal tavırlarından ötürü Kempten kentindeki tüm camiler giriş yasağı koymuştu.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum