1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Almanya'da İslam Düşmanı Faşistlere Destek Artıyor
Almanya'da İslam Düşmanı Faşistlere Destek Artıyor

Almanya'da İslam Düşmanı Faşistlere Destek Artıyor

Minarelerin, ezanın, kurban kesmenin yasaklanmasını programına alan Göçmen ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) yükselişi devam ediyor.

A+A-

Göçmen ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) yükselişi devam ediyor. Geçen hafta Stuttgart’ta gerçekleştirdiği kongresinde parti programına ‘İslam Almanya’ya ait değildir’ diye madde düşen ve minarelerin, ezanın, kurban kesmenin yasaklanmasını programına alan AfD, son kamuoyu yoklamasında oy oranını artırdı.

Amerikaninsesi'nin haberine göre, ARD televizyonunun araştırmasında geçtiğimiz hafta yüzde 13 oyu görünen partinin oy oranı yüzde 15 oldu. Parti bu oy oranı ile Birlik Partileri CDU/CSU ve SPD’den sonra üçüncü parti konumuna yükseldi. Söz konusu araştırma, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranını da tarihi düşük seviyede yansıttı. Partiye anketten yüzde 20 oranında oy çıktı.

Birlik Partileri ise yüzde 33 bandında göründü. AfD’nin kongresinde İslam karşıtı açıklamalarının büyük gürültü koparması ve kamuoyu tarafından eleştirilmesi sonrasında partiye desteğin azalacağı tahmini doğru çıkmadı. Müslümanlar, diğer dini cemaatler, sivil toplum örgütleri ve sendikalar AfD’ye sert tepki gösterirken, sağcı popülist partiyi en sert eleştirenlerden biri AfD taraftarlarının ‘Almanya’yı Müslümanlaştırmakla’ suçladığı Başbakan Merkel oldu. AfD’nin İslam’ı hedef alan çıkışını anayasaya aykırı olarak tanımlayan Merkel, ‘Gerçek şu ki, Müslümanların ezici çoğunluğu Almanya’da anayasal çerçeve içinde inançlarını yerine getiriyor’ dedi. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT