1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Almanya’da Bir Camiye Daha Saldırı Düzenlendi!
Almanya’da Bir Camiye Daha Saldırı Düzenlendi!

Almanya’da Bir Camiye Daha Saldırı Düzenlendi!

Almanya’nın Dresden kentindeki Diyanet İşleri Türk İslâm Birliği (DİTİB) Fatih Camisi’ne yönelik saldırı düzenlendiği bildirildi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Almanya'nın Dresden kentindeki Diyanet İşleri Türk İslâm Birliği (DİTİB)Fatih Camisi Derneği Başkanı Mahmut Bacaru, yaptığı açıklamada, yerel saat ile 22.00’de camide büyük bir patlama gerçekleştiğini söyledi.

Olay ânının kameralar tarafından tespit edildiğini belirten Bacaru, imamın lojmanının önüne bir kişinin gaz şişesine benzer bir şeyler koyduğunun görüldüğünü ifade etti.

Ardından bir patlamanın meydana geldiğini anlatan Bacaru, olay yerinde polisin incelemeler yaptığını da belirtti.

“Yaralanan Olmadı”

Olaydan sonra camiye giden Mustafa Taşkın, kameralarda görülen söz konusu kişinin gaz şişesine benzer cisimleri kapının önünde koyduğunu belirterek, bunlardan birinin patladığını anlattı.

Patlamanın ardından yangın çıktığını ve komşuların müdahalesiyle yangının söndürüldüğünü ifade eden Taşkın, olay sırasında yaralanan olmadığını belirtti.

Taşkın, cami imamı Hamza Turan ve ailesinin şokta olduklarını kaydetti.

“Saldırıyı Kınıyorum”

Olayı haber alır almaz Dresden’e 200 kilometre uzaklıktaki Berlin’den olay yerine intikal eden Başkonsolos Ahmet Başar Şen, olayda yaralanan olmamasının tek sevindirici kısım olduğunu söyledi.

Yetkililerden bilgi alan Başar Şen, olayın tüm yönleriyle Almanya makamları tarafından araştırılmasını istedi.

Saldırıyı kınayan Şen, sorumluluların bir ân önce yakalanmasını ümit ettiklerini, bu konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

“Motosikletle Uzaklaştı”

Görgü tanıklarının ise bir kişinin patlamadan sonra motosikletle bölgeden uzaklaştığını polise haber verdikleri öğrenildi.

Olayda molotofkokteyli mi yoksa başka bir patlayıcının mı kullanıldığının araştırıldığı ifade edildi.

Almanya’da 3 gün önce de Hessen eyaletinin Bebra kentindeki Diyanet İşleri Türk İslâm Birliği’ne bağlı Mimar Sinan Camisi’ni de içinde barındıran Türk-İslâm Kültür Derneği’ne molotofkokteyli atılmış, binanın dış cephesinde yaklaşık 10 bin avro zarar meydana geldiği açıklanmıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT