1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya, Kanada ve Belçika Konsolosluklarında Sarı Toz Alarmı
Almanya, Kanada ve Belçika Konsolosluklarında Sarı Toz Alarmı

Almanya, Kanada ve Belçika Konsolosluklarında Sarı Toz Alarmı

Bazı konsolosluklara gönderilen zarflardan çıkan tozlar inceleniyor.

A+A-

Almanya, Kanada ve Belçika Başkonsolosluklarına içinde sarı renkli toz bulunan zarf yollandı. Başkonsolosluk görevlilerin durumu bildirmesi üzerine polis alarma geçti. İlk olarak Levent'te bir iş merkezinin 16. katında bulunan Kanada Başkonsolosluğu'na gelen AFAD görevlileri özel kıyafetle içeri girerek inceleme başlattı. Aynı ihbarların Almanya ve Belçika Başkonsolosluklarına da gelmesi üzerine buralara da ekipler gönderildi.

İçinde sarı tozun bulunduğu zarfın önce binanın posta merkezine geldiği, buradan Kanada İstanbul Başkonsolosluğu'na götürüldüğü belirtildi. Üzerinde pul bulunan ancak damga vurulmadığı öğrenilen zarfı başkonsoloslukta bir kadın görevlinin açtığı tespit edildi.

Aralarında Kanada İstanbul Başkonsolosu'nun da bulunduğu 9 kişi karantinaya alındı. Bu kişiler ulusal medikal kurtarma aracı ve bir ambulansla Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kanada'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda açılan bir zarfın içinden sarı renkte toz maddesi çıkması üzerine AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoloji ve Nükleer (KBRN) ekiplerinin hızla olaya müdahale ettiği belirtildi.

KBRN ilk müdahale ekiplerinin olay yerine intikali sırasında, AFAD Merkez KBRN Ekibi koordinasyonu sağlayarak konsolosluk yetkililerine alınması gereken ilk tedbirler hakkında bilgi verdiği vurgulanan açıklamada, olay yerine ulaşan İstanbul İl AFAD KBRN ekiplerinin, şüpheli zarfı prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabi tuttuğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Zarfın açıldığı odanın havalandırma sistemi kapatılarak maddeyle temasa geçmiş olabilecek kişilerin kattan ayrılmamaları sağlandı, çapraz kontaminasyon engellendi. Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. Olay yerine ulaşan KBRN İlk Müdahale Ekipleri numune alma işlemini tamamladı, alan ve kişi dekontaminasyon işlemleri ise devam ediyor.

Olay yerinde hazır bulunan UMKE Ekipleri, madde ile temasa geçmiş olabilecek kişilere gerekli tıbbi desteği sağlamaktadır. İstanbul İl AFAD KBRN ekibince alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara'da Hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildi."

TRT Haber

HABERE YORUM KAT