1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya: 'IŞİD'le Türkiye Savaşsın'
Almanya: 'IŞİD'le Türkiye Savaşsın'

Almanya: 'IŞİD'le Türkiye Savaşsın'

Almanya'nın IŞİD'e karşı silahlı mücadeleye katılmayacağını açıklayan Dışişleri Bakanı Steinmeier, "IŞİD'e karşı en aktif rolü Türkiye üstlenmeli” dedi.

A+A-

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, silahlı kuvvetlerinin IŞİD örgütüne karşı mücadeleye katılmayacağını açıkladı. Bakan, ilgili açıklamayı Tagesspiegel am Sonntag gazetesine demecinde yaptı. Demecinin bir kısmı bugün gazetenin internet sitesinde yayınlandı.

Suriye halkının acılarına kayıtsız olmadığını belirten Steinmeier, “Ancak biz, askerlerimizden sorumluyuz. Biz, genç insanlarımızı, aynı anda birkaç yönde yürütülen ve IŞİD, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ordusu ve onlarca küçük grubun birbiriyle mücadele ettiği bu acımasız savaşa gönderemeyiz” dedi.

Almanya'nın IŞİD'e karşı mücadelede yeni diplomatik çabalara başvurmak niyetinde olduğunu ifade eden bakan, “IŞİD'e karşı tek cephe olmak gerektiği konusunda Arap ülkelerini, Türkiye ve İran'ı ikna etmeye çalışıyoruz. Bunun için eski düşmanlıklara son verilmeli” ifadesini kullandı. Steinmeier, “Türkiye, IŞİD'e karşı mücadelede en aktif rol üstlenmeli” diye vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı, bugün Cidde'de Suudi Arabistan yönetimiyle IŞİD'e karşı mücadele sorunlarını ele alacak.

TÜRKİYE

HABERE YORUM KAT

4 Yorum