1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Almanya da İncirlik’te Üs Kurmak İstiyor
Almanya da İncirlik’te Üs Kurmak İstiyor

Almanya da İncirlik’te Üs Kurmak İstiyor

Alman Ordusu IŞİD'le mücadelede kullanılan Tornado tipi savaş jetleri için İncirlik'te askeri bir üs oluşturmayı planlıyor.

A+A-

Almanlar İncirlik için Ankara ile pazarlıkta. Spiegel Online'ın haberine göre, Alman hükümeti IŞİD'le mücadelenin uzun zaman alacağını hesaplayarak, IŞİD'e karşı hava saldırılarında kullanılması amacıyla Tornado tipi savaş jetleri üretildiğini yazdı. Haberde, Alman Ordusu'nun (Bundeswehr) savaş jetleri için Türkiye'deki İncirlik Üssü'nde de ayrı bir üs oluşturmayı planladığı da kaydedildi. Spiegel, bunun için yapılan mali hesaplamanın ayrıntılarına da yer verdi.

Deutsche Welle'de yer alan haberde, Almanya'nın İncirlik'te Tornado jetlerine özel bir hava üssü oluşturmasının Alman askerlerinin yerleşmesi ve tam askeri donanımın sağlanması ile 65 milyon euroya mal olacağının Alman Ordusu'nun iç raporlarında hesaplandığı belirtildi. Alman Ordusu'nun uzun vadeli bir askeri üs anlaşması için Ankara pazarlıklarını sürdürdüğü de kaydedildi.

İncirlik Üssü'nde hali hazırda bir süredir birkaç Tornado jeti bulunuyor. Tornado jetleri 'Recce' adı verilen yüksek çözünürlüklü kamerası ile koalisyon birlikleri için Suriye ve Irak'ta keşif uçuşları yapıyor. Tornado jetlerinin hemen hemen her gün Suriye üzerinde uçtuğu ve IŞİD'le ilgili bilgi aktardığı belirtiliyor. Tornado uçakları için şu anda Türkiye'de 200 kadar Alman askeri bulunuyor.

Alman Ordusu'nun şimdiye kadarki İncirlik'teki varlığı Türkiye'nin NATO ortağı olarak geçici statüsü ve ihtiyaçları da Türkiye tarafından karşılanıyor. Ancak planlanan üssün hayata geçirilmesi ile Alman askerleri İncirlik'te kalıcı olarak bulunacak. Ankara ile pazarlıklar devam ederken üssün yapımına yakında başlanmasının planlandığı kaydedildi.

Milliyet

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT