Almanya da ABD'nin Müdahalesini Destekliyor

10.08.2014 18:46
Almanya da ABD'nin Müdahalesini Destekliyor
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, ABD’nin IŞİD'e karşı başlattığı saldırıları desteklediklerini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, IŞİD'e karşı bölge ülkelerine çağrıda bulunarak, “IŞİD terörüne son vermek ve IŞİD’in sözde dini meşruiyetinin yalanlardan ibaret olduğunu teşhir etmek bölgesel aktörlerin de çıkarınadır” dedi.

IŞİD’i bir “terör rejimi” olarak adlandıran Steinmeier, IŞİD'in kendi dünya görüşlerine uymayan herkesi ve her şeyi yok etmeye çalıştıklarını, bunun bölgede bugüne kadar görülmemiş korkunç bir nitelik taşıdığını vurguladı. IŞİD’in son olarak Musul’da yüzyıllardır iç içe yaşamış olan Yezidiler, Hıristiyanlar ve diğer azınlıkları hedef aldığını belirten Steinmeier, “Yaşanmakta olan insani felaket dikkate alındığında, ABD’nin hedef gözeten müdahalesini destekliyoruz. ABD’nin almakta olduğu önlemler, IŞİD’in Irak’ın kuzeyinde daha fazla ilerlemesini durdurmak açısından da önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Steinmeier, bu kritik dönemde nasıl destek olabilecekleri konusunda, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile de temas içerisinde olduğunu bildirdi. Steinmeier, şunları kaydetti:

"Acil ihtiyaçlar için kullanılmak üzere 1,5 milyon avro daha yardımda bulunduk.  Şu çok net; Irak’ta uzun dönemli istikrarın sağlanmasının anahtarı, siyasi güçler arasında uzlaşmanın sağlanması, tüm toplum gruplarını temsil eden ve yönetebilen bir hükümetin kurulmasıdır.”

IŞİD'e karşı bölge ülkelerine de çağrıda bulunan Steinmeier, açıklamasında, “IŞİD’i durdurmak ve geriletmek için bölgesel aktörler arasında bir uzlaşmanın sağlanması gerekiyor. IŞİD terörüne son vermek ve IŞİD’in sözde dini meşruiyetinin yalanlardan ibaret olduğunu teşhir etmek bölgesel aktörlerin de çıkarınadır” görüşüne yer verdi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim