1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya Büyükelçisi Dışişleri'ne Çağırıldı
Almanya Büyükelçisi Dışişleri'ne Çağırıldı

Almanya Büyükelçisi Dışişleri'ne Çağırıldı

Ankara'da hareketli saatler yaşanıyor. Almanya Ankara büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

A+A-

Almanya’nın 2009 yılından beri Türkiye’yi dinlediği iddia edildi. Alman ‘’Der Spiegel’’ dergisinin haberinde, Almanya’nın Dış İstihbarat Servisi’nin (BND), NATO partneri Türkiye’yi izlediği öne sürülmüştü. Bunun ardından Merkel de bu iddiaları doğrulayarak teyit etmişti.

Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. 

DİNLEME İDDİALARI RESMEN SORULDU

Müsteşar Vekili Büyükelçi Erdoğan İşcan tarafından davet edilen Alman Büyükelçi'den, gazetelere yansıyan Türkiye'nin Alman istihbaratı tarafından dinlendiğine ilişkin iddialar resmen soruldu.

Görüşmede, dinleme iddialarının doğru olması halinde Türkiye'nin "büyük hayal kırıklığı duyacağı" da Alman Elçiye bildirildi.

***

DIŞİŞLERİ: İDDİALAR DOĞRUYSA VAHİM

Dışişleri Bakanlığı, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediğine ilişkin iddialar sonrası açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Alman basınında önceki gün Federal İstihbarat Teşkilatı'nın Türkiye'ye yönelik faaliyetlerine ilişkin yer alan iddiaların kaygı verici olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır" denildi.

Dostlar ve müttefikler arasında karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamaların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, Türkiye ile Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve "müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan" bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadeleye zarar vereceğinin bilinmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Alman basınında yer alan iddialar konusunda Almanya makamlarının resmi ve tatminkar bir açıklama sunması ve iddialar doğru ise bu faaliyetlerin derhal sona erdirilmesi beklenmektedir. Bu konudaki görüş ve beklentilerimiz bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Almanya Büyükelçisi'ne de kuvvetle vurgulanmıştır."

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbarat servisi BND'nin hükümet tarafından 2009 yılında kendisine verilen talimat gereği Türkiye'ye yönelik istihbarat ve dinleme faaliyetlerini yürütmeye devam ettiğini yazmıştı.

Dinleme ve istihbarat faaliyetleri hakkındaki iddialar üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. (Haber7)

 

HABERE YORUM KAT