1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya: AB Türkiye'de Büyük Bir Mülteci Kampı Kurmalı
Almanya: AB Türkiye'de Büyük Bir Mülteci Kampı Kurmalı

Almanya: AB Türkiye'de Büyük Bir Mülteci Kampı Kurmalı

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Avrupa Birliği'ye (AB) iltica taleplerinin değerlendirileceği mülteci kamplarını Türkiye'de kurması gerektiğini söyledi.

A+A-

Euronews televizyon kanalına röportaj veren Maziere, açıkladığı bu çözüm önerisinin hem mültecilerin sorunlarınına yanıt vereceğini, hem de AB üyesi ülkelerin sınırlarında yaşanan krizi hafifleteceğini iddia etti.

Maziere, "Büyük bir mülteci kampının Türkiye'de kurulabilmesi için AB fonlarından faydalanabiliriz. O mülteci kampında kimin Avrupa'ya alınacağına karar verebiliriz" dedi.

AB, göç politikaları kapsamında Türkiye'ye 469 milyon euro fon ayırmış durumda. Bu tutar hem gerçekleştirilen projeleri hem de plan aşamasındaki projeleri kapsıyor.

Avrupa Komisyonu'nun Balkanlar ve Türkiye'deki göç politikaları fonuna dair yapılan son açıklamada, Suriye'den Türkiye'ye gelen mülteciler için fonun 94 milyon euroluk diliminin kullanıma açıldığı da ifade ediliyor.

Açıklamada fonların ana kullanım alanları şöyle özetleniyor:

*İltica talebinde bulunanlar ve kayıt dışı göçmenler için tesislerin desteklenmesi ve inşa edilmesi.
*Mültecilerin korunması
*İnsan kaçakçılığı ile mücadele

1,9 milyon Suriyeli

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) verilerine göre, Türkiye'deki kayıtlı Suriyeli mülteci sayısı 1,9 milyona ulaşmış durumda. Toplam Suriyeli mülteci sayısının 4 milyon olduğunu ifade eden UNHCR, "Suriyeli mültecilerin neredeyse yarısı Türkiye'de" diyor.

Yaz aylarında Türkiye üzerinden Yunanistan'a ve oradan da Balkan ülkeleri üzerinden AB ülkelerine gitmek isteyen mültecilerin sayısında önemli artış yaşandı.

Avusturya, Macaristan ve Almanya'ya büyük kısmı Suriyeli mülteciler olmak üzere her gün binlerce göçmen akın ediyor.

Macaristan sınır güvenliğini sağlamak için doğu sınırlarındaki güvenlik güçlerinin sayısını artıracağını açıkladı. 

Avusturya'da ise bir kamyonun kasasına gizlenerek Avrupa'ya girmeye çalışan70'in üzerinde mültecinin cesedi bulunmuştu. Mültecilerin kamyon kasasında havasızlıktan boğularak öldüğü tahmin ediliyor.

BBC

HABERE YORUM KAT