1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya 800 Bin Mülteciyi Kabul Edecek
Almanya 800 Bin Mülteciyi Kabul Edecek

Almanya 800 Bin Mülteciyi Kabul Edecek

Macaristan'da iltica taleplerinin kabulünü bekleyen binlere sığınmacı, tren ve otobüslerle Avusturya'ya gönderildi. Pek çok aile, 800 bin sığınmacı alacağını açıklayan Almanya'ya doğru yola devam ediyor.

A+A-

Avusturya, Macaristan’dan gelen binlerce sığınmacıya kapılarını açtı. Budapeşte’den tren ve otobüslerle hareket eden sığınmacılar, Cumartesi sabahı başkent Viyana’ya girdi. Avusturya polisi saat 11.00 civarında, “Şimdiye kadar 4 bin kişi saydık. Bitecekmiş gibi görünmüyor. Sayıları ikiye katlanabilir” açıklamasını yaptı.

Avusturya İçişleri Bakanlığı bu seferde 10 bine yakın sığınmacı kabul edeceklerini söyledi. TSİ 15.00'te bakanlıktan yapılan açıklamada, sabahtan bu yana 6 bin 500'den fazla sığınmacının ülkeye kabul edildiğini ve bunların 2 bin 200 kadarının Almanya'ya yola devam ettiğini söyledi.

Almanya 800 bin sığınmacı alacak

Macaristan’dan yarım saatte bir kalkan 400 yolcu kapasiteli tren ve ring sefer yapan 20 çift katlı otobüsle sığınmacılar taşınıyor. Sığınmacıların birçoğu Avusturya'da kalmayarak, Almanya’ya ve Avrupa’nın kuzey ülkelerine doğru yolculuklarına devam ediyor.

Avrupa Birliği kanunlarına göre sığınmacıların girdiği ilk Avrupa ülkesinde kalmaları gerekiyor. Ancak Almanya diğer ülkelerin yükünü hafifletebilmek için bu kuralı esneterek, 800 bin Suriyeli sığınmacı alacağını açıkladı. Ayrıca bu sene diğer ülkelerden 75 bin iltica talebinin reddedilerek, kotanın Suriyelilere ve Iraklılara ayrılmasına karar verildi.

Macaristan'dan Almanya'ya tepki

Sığınmacı akınının Almanya'nın çağrısıyla arttığını söyleyen Macar hükümeti bu açıklamaya tepki gösterdi. Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs, “Bu yaşananların tekrarlanmaması herkesin iyiliği içindir. O nedenle Avrupalı liderlerin sözlerine dikkat etmesi gerekir” dedi. Bu sene 140 bin sığınmacının girdiği Macaristan, Sırbistan’la güney sınırına 3,5 metre yüksekliğinde duvar örmesiyle tepki çekmişti.

Sırbistan sınırındaki kamplarda çok kötü koşullarda tutulduklarını söyleyen sığınmacılardan bazıları yaya olarak Macaristan'dan Avusturya'ya yürümeye başlamış, yaşanabilecek kazaları göz önüne alan Macar hükümeti de otobüs ve tren seferlerini başlatma kararı almıştı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban parlamentodan onay alabilirse, 15 Eylül'de Sırbistan sınırına polislerin yanı sıra asker de yerleştirmek istediğini söyledi. 

Finlandiya Başbakanı evini açtı

Finlandiya Başbakanı Juha Sipila evini mültecilere açabileceğini söyledi; vatandaşlarını mültecilerle dayanışmaya çağırdı.

Ülkenin kuzeyindeki Kempele kentinde bulunan ve bu sıralar az kullandığını söylediği evini yıl başından itibaren iltica talebinde bulunanlara açabileceğini söyleyen Sipila, “Hepimizin aynaya bakıp nasıl yardım edebileceğimizi sorması gerekir” dedi.

Finlandiya hükümeti Cuma günü yıl sonuna kadar kendilerinden iltica talebinde bulunacak kişi sayısına dair tahminini ikiye katlamış ve 30 bin olarak güncellemişti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum