1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Alman Polisi İlk Kez Cami Bastı
Alman Polisi İlk Kez Cami Bastı

Alman Polisi İlk Kez Cami Bastı

Almanya IŞİD tehditi adı altında Müslümanlar için yeni bir baskı politikası oluşturmaya başladı.

A+A-

Almanya IŞİD'e yönelik yapılanmalara karşı yürütülen operasyonlar kapsamında Almanya'da ilk kez bir cami'ye ait dernek kapatılarak faaliyetlerine yasak getirildi. Cami derneğine yapılan operasyona eş zamanlı evlere de baskın yapıldı.

Bremen'de Selefilere ait (Masjidu-l-Furqan) Mescid-i Furkan Kültür ve Aile Derneği'ne ait camiye, Alman polisi Cuma namazı sonrasında baskın düzenledi. Yüzlerce polisin katılımıyla gerçekleştirilen baskın sonucunda derneğin faaliyetlerine yasak geldi. Yasaklama kararının, IŞİD propagandası ve vaazlarda cihat çağrısı yapıldığı ayrıca IŞİD'e militan gönderdikleri gerekçesiyle Bremen İçişleri Senatörü Ulrich Mäurer tarafından verildiği öğrenildi. 

Dernek üyeleri arasından bugüne kadar Suriye ve Irak'ta IŞİD ve El-Nusra örgütlerine 8 erkek, 7 kadın ve 11 çocuğun gittiği iddia edildi. Spiegel Online'in Bremen Anayasayı Koruma Örgütü yetkililerine dayanarak verdiği habere göre, dernek 2007 yılından bu tarafa izleniyordu. 

Mescid-i Furkan Kültür ve Aile Derneği'ne ait camiye yapılan baskın sırasında kimsenin gözaltına alınmadığı kaydedilirken, eş zamanlı olarak dernek üyesi 16 kişinin evlerinin de arandığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT