1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alman Ordusunda Mektup Skandalı
Alman Ordusunda Mektup Skandalı

Alman Ordusunda Mektup Skandalı

Almanya’nın, sürekli skandallarla gündeme gelen Afganistan’daki Alman askerlerinin mektuplarını denetlemeye başladığı ortaya çıktı.

20 Ocak 2011 Perşembe 16:05A+A-

Afganistan'da görev yapan Alman askerlerinin, ailelerine gönderdikleri mektupların açıldığı, bazı zarfların içeriğinin kısmen, bazılarının tümüyle yok edildiği ve ailelere ulaşmadığı öğrenildi.

Olay, Almanya Parlamentosunun savunmadan sorumlu komisyon üyesi Hellmut Königshaus'un bir süre önce Mezarı Şerif'te görev yapan Alman askerlerini ziyaretinde ortaya çıktı. Çok sayıda asker Königshaus'a, mektuplarının açıldığı ve ailelerine ulaştırılmadığı yönünde şikâyetlerini dile getirdiler.

SKANDALLARI GİZLEMEK İÇİN MEKTUP SANSÜRÜ

Askerlerin şikâyeti üzerine Königshaus, Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg'e bir yazı yazarak konunun aydınlatılması ve sorumlularının cezalandırılmasını istedi. Halen NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde Afganistan'da görev yapan 4 bin 590 Alman askerinin mektuplarının özel bir şirket tarafından taşındığı belirtildi. Geçtiğimiz yıllarda, Afganistan'daki Alman askerleriyle ilgili skandal fotoğraflar basına yansımıştı. Alman askerlerinin gönderdikleri mektuplardan elde edildiği tahmin edilen fotoğraflarda askerler öldürülen Afganlıların cesetleri ve ellerinde kafataslarıyla poz verdikleri görülüyor. Fotoğraflar dünya genelinde büyük tepkilere sebeb olmuştu. Bir dönem Afganistan'da görev yapan Alman asker Achim Wohlgethan da Alman askerlerinin Afganistan'daki skandallarını "Son durak Kabil" adıyla kitaplaştırmıştı.

"DOMUZ ETİ YİYEN HAÇLI"

Afganistan'daki Alman askerleriyle ilgili geçtiğimiz ay da başka bir skandal ortaya çıktı. Alman askerlerinin Müslümanları tahrik etmek için göğüslerinde İngilizce ve Arapça "Domuz eti yiyen Haçlı" sloganı bulunan armalar taktıkları görüldü. Adeta askerlerin bozuk ruh hallerini de yansıtan armalar, komutanların izni dahilinde takılıyor. Almanya, bir süre önce Afganistan'daki askerlerini 2011 yılı sonuna kadar tümüyle çekmeyi planladığını duyurmuştu. Askerlerin geri çekilmesi ile ilgili 28 Ocak'ta parlamentoda bir oylama yapılacak. Oylamada büyük olasılıkla askerlerin geri çekilmesi kararı çıkacağı belirtiliyor. 

Ertuğrul Cesur / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT