1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alkolün Futbola Sponsorluğu Mahkemelik
Alkolün Futbola Sponsorluğu Mahkemelik

Alkolün Futbola Sponsorluğu Mahkemelik

Yeşilay, içki markalarının spor ve eğitim sponsorluğunun iptali için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

01 Ocak 2011 Cumartesi 11:55A+A-

Efes Pilsen ile Türkiye Futbol Federasyonu arasındaki anlaşmanın hukuka aykırı olduğunu söyleyen Yeşilay yetkilileri, bu marka altında üretilen ürünlerin alkol içerdiğini ve kötü alışkanlıkları özendirici olduğunu vurguluyor.

Yeşilay, Efes Pilsen'in ilköğretim okullarından adının silinmesi ve Türkiye Futbol Federasyonu ile arasındaki sponsorluk anlaşmasının iptali için dava açmaya hazırlanıyor. Bir ilköğretim okulunun tabelasında Efes Pilsen adını gördüğünde büyük şaşkınlık yaşadığını söyleyen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, Türkiye genelinde 12 adet de Milli Piyango adını taşıyan ilköğretim okulu bulunduğunu belirtti. Balcı, bu okul adlarının alkolü ve kumarı çağrıştırdığını vurgularken, Futsal Lig maçlarının Efes Pilsen adıyla anılmasına da dikkat çekti. Balcı, "Bir yandan okul isimlerinin değiştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na, diğer yandan da Türkiye Futbol Federasyonu'na yaptığı sponsorluk anlaşmasından dolayı dava açacağız. Bununla ilgili hukuki süreci başlatıyoruz." dedi.

Yeşilay, Futbol Federasyonu ile Efes Pilsen arasındaki sponsorluk anlaşmasının Anayasa başta olmak üzere birçok kanun ve yönetmeliğe aykırı olduğunu iddia ediyor. Bunun için kasım ayında Federasyon, Efes Pilsen, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM), Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) sözleşmenin iptali için 15 günlük ihtarname çeken Yeşilay'a, sadece Federasyon cevap verdi. O da, "alkolün reklamı sadece televizyonlarda yasak" demekle yetindi. Bunun üzerine kuruluş amacındaki 'alkolle mücadeleyi' hatırlatan Yeşilay, konuyu Asliye Hukuk Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor. Sözleşmenin feshini isteyen Yeşilay, ilgili kurumlara da 'görevi kötüye kullanma ve ihmalden' suç duyurusunda bulunacak. Federasyon ile Efes arasındaki sponsorluk anlaşması 2009 yılında imzalanan son sözleşme ile 2012'ye uzatılmıştı. İstanbul 34. Noterliği aracılığı ile gönderilen ihtarnamede Yeşilay, bu marka altında üretilen ürünlerin alkol içerdiğini ve kötü alışkanlıkları özendirici olduğunu vurguladı. Yasal dayanak olarak Anayasa'nın 58. maddesindeki "Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır." hükmü ile 4 kurumun kuruluş ve görev yönetmeliklerini hatırlattı. Taraflar arasındaki sponsorluk ilişkisinin hukuka aykırı olduğu, sözleşmesinin mevzuata aykırılık sebebi ile yoklukla 'malul' olduğuna dikkat çekildi. Yeşilay, özetle, "Buna göre Federasyon, GSGM ve TAPDK'nın yetki ve görevlerinden dolayı, Efes'in ise hak bahşetmediği alanda sözleşme akdetmiş olmasından dolayı sözleşmenin iptalini istiyoruz." dendi. Ayrıca RTÜK'e, sporcuların açıklama yaptığı sürede televizyonlarda arka planda görünen Efes Pilsen logosunu yayınlayan kurumlar hakkında yasal işlem yapmayarak, denetim ve gözetim görevini ihlal ettiği belirtildi. RTÜK'ün de yükümlülüklerini yerine getirmesi talep edildi.

Çağlar AVCI / ZAMAN

HABERE YORUM KAT