1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alkol Firmaları İnternete ‘Sızdı’
Alkol Firmaları İnternete ‘Sızdı’

Alkol Firmaları İnternete ‘Sızdı’

Alkollü içeceklerle ilgili olarak son getirilen düzenlemenin özellikle her türlü reklam ve tanıtımı yasaklayan bölümlerine uyulmadığı gözlemleniyor.

A+A-

Alkollü içkilerin reklamı ve satışına yönelik son getirilen düzenlemelere uyulmadığı gözlemleniyor. Özellikle alkollü içeceklerin her türlü reklam ve tanıtımını yasaklayan düzenlemenin bu kısmına hiç uyulmadığı; alkollü içecek üreten firmaların internet siteleri aracılığıyla reklam ve tanıtımlarına devam ettikleri ortaya çıktı.

Efes Göz Boyuyor

Anadolu Grubu’na bağlı Efes firması, göz boyama amaçlı olarak efespilsen.com.tr sitesinin giriş sayfasına uyarı yazısı koyarak güya reklam-tanıtım yapmadığı izlenimi oluşturmaya çalışsa da, anadoluefes.com sitesinde bütün ürünlerinin tanıtım ve reklamları yayınlanıyor.

En Pervasızı Amerikalı Mey Grubu

Kanunu en pervasızca çiğnemekte ısrar eden firma ise Tekel’in alkollü içecekler grubunu ikinci elden satın alan Amerikalı Texas Pacific Group (TGG) oldu. Mey İçki’nin internet sitesinde bütün ürünlerin reklam ve tanıtımı yapılmaya devam ediliyor.

Tuborg Takıyye Yapıyor

İsrailli Siyonist bir grubun elindeki Türk Tuborg ise kanuna görece olarak uyum sağlayan firmalar arasında yer alıyor. Ancak Tuborg’un Türkçe sitesinde her ne kadar ürünlerin tanıtımı bulunmasa da, aynı site aracılığıyla dünyanın değişik ülkelerindeki faaliyetlerin anlatıldığı sayfalarda reklam ve tanıtım faaliyetleri devam ediyor.

İnternet Beslemeleri Devam Ediyor

Söz konusu firmalar ayrıca sosyal paylaşım sitelerindeki resmi sayfaları ve el altından finanse ettikleri bir takım kişiler aracılığıyla da alkol tanıtım ve reklamına da devam ediyorlar. Ayrıca, özellikle sözde ‘ulusalcı’ bir kesimin oluşturduğu alkol gönüllüleri de, internet üzerinden alkol reklam ve propagandası yaparak uluslararası sermayenin taşeronluğunu üstlenmiş durumdalar.

Tabelalar Henüz İnmedi

Öte yandan firmaların yine aynı alkol düzenlemesi değişiklikleriyle yasaklanmış bulunan promosyon malzeme üretim ve dağıtımına da devam ettikleri bildiriliyor. Ayrıca kanunu uygulamakla yükümlü mahalli idarelerin, denetim konusunda işi yavaştan aldıkları da belirtiliyor. Buna örnek olarak ise alkol firmalarının bayilerine verdikleri tabelaların henüz kaldırılmaması gösteriliyor. Kanuna göre belediyelerin, tekel bayilerinin tabelalarındaki alkol firmalarının isim ve logolarını kaldırtmak gibi görevleri bulunuyor.

Belediyeler Ve Emniyet Yönetmelik Bekliyor

11 Eylül tarihinden geçerli olmak üzere akşam saat 22:00’den itibaren perakende alkol satışının yasaklanması gerekirken, bu düzenlemeyi yürütmekle görevli emniyet güçleri ve belediye ekiplerinin yeterli bilgiye sahip olmadıkları sanılıyor. Konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz birkaç belediye kendilerine konuyla ilgili henüz bir yönetmelik ulaşmadığını kaydettiler.

Sinan Yavuzoğlu / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

1 Yorum