1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alkol Düzenlemesine Avrupa'dan Destek
Alkol Düzenlemesine Avrupadan Destek

Alkol Düzenlemesine Avrupa'dan Destek

Eurocare Alkol Politikası Uzmanı Türkiye'deki alkol düzenlemesini değerlendirdi.

A+A-

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Alkol Politikaları Birliği “Türkiye’yi yakından takip ediyoruz, tüketimin azaltılmasına yönelik çalışmaları olumlu bir adım olarak görüyoruz” açıklamasını yaptı.

TRT Haber mikrofonlarına konuşan birlik yetkilileri, alkolün gece satışının yasaklanmasına yönelik düzenlemelerin Avrupa’nın birçok ülkesinde uzun zamandır uygulamada olduğunun da altını çizdi.

Eurocare Alkol Politikası Uzmanı Nils Garnes konu ile ilgili olarak şunları söyledi;

“ Türkiye’deki son uygulamayla birlikte satış zamanının kısıtlanması halk sağlığı açısından çok akıllıca bir hareket. Birçok Avrupa ülkesinde görebileceğimiz ortak bir düzenleme bu. İsveç’te Norveç’te ve birçok ülkede zaman kısıtlamasına yönelik örnek uygulamaları görmek mümkün.Alkol erken ölümler ve sakatlıklar için en önemli risk faktörlerinden biri. Alkolle mücadele etmenin alkolün hem bireylere olan zarar ve maliyetini azaltmakta hem de topluma maliyetini düşürmekte büyük katkısı olacaktır. Türkiye’yi de yakından takip ediyoruz ve tüketimin azaltılmasına yönelik çalışmaları olumlu bir adım olarak görüyoruz."

Dünyada alkol tüketiminin en yoğun yaşandığı Avrupa ülkeleri de alkolle mücadelede önemlikararlı adımlar atıyor...

Fransa’da birçok kentte gece saatlerinde sokakta alkol tüketimi yasakken, alkollü içkilerin hastane yakınlarında, okul, endüstriyel alanlar ve huzurevleri civarında satışı mümkün değil.

İsveç, İrlanda, İngiltere, Finlandiya, Litvanya, Norveç gibi ülkeler ise yüksek vergilerle alkol tüketimini azaltmaya çalışıyor.

Alkol politikaları alanında Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu nezdinde önemli çalışmalar yapan kuruluş, Türkiye'nin de alkol fiyatlarını gözden geçirerek artırma yöntemini tüketimi düşürme stratejisi olarak kullanabileceği mesajını da veriyor.

TRT

HABERE YORUM KAT