1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alkol Denetimde Sıkıntı Yaşanıyor
Alkol Denetimde Sıkıntı Yaşanıyor

Alkol Denetimde Sıkıntı Yaşanıyor

Akit’e konuşan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Suat Evcimen, yürürlüğe giren alkol yasasının uygulanıp uygulanmadığının denetimi konusunda topu İçişleri Bakanlığı’na attı.

A+A-

Akit’e konuşan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Suat Evcimen, yürürlüğe giren alkol yasasının uygulanıp uygulanmadığının denetimi konusunda topu İçişleri Bakanlığı’na attı. Evcimen, kurum olarak 81 vilayet ve 200 bin esnafı denetlemelerinin teknik olarak mümkün olmadığını, bu denetimi yapmakla görevli kurumun emniyet olduğunu söyledi.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Suat Evcimen 11 Haziran tarihinde yürürlüğe giren alkollü içkilerin satışını düzenleyen yasanın uygulanmasına ilişkin kurumuna yöneltilen eleştirilere cevap verdi.

Akit’in sorularını cevaplayan Evcimen, yasanın yürürlüğü amacıyla kurumunca hazırlanan yönetmeliğin 3.5 ayda hazırlanmasının süre yönünden uzun olduğu eleştirilerini ‘haksız’ ve ‘insafsız’ bulduğunu söyleyerek “3 ay bir yönetmelik hazırlanması için rekor bir süredir. Biz rekor kırdığımızı düşünürken, eleştiriliyoruz” dedi.

AKŞAM 22 YASAĞINDA TOPU İÇİŞLERİNE ATTI

Akşam 22:00’den sonra alkollü içkilerin perakende satışının yasak olmasına rağmen bu hükme uyulmadığı ve etkin bir denetimde de bulunulmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Evcimen, kurum olarak 81 vilayet ve 200 bin esnafı denetlemelerinin teknik olarak mümkün olmadığını, bu denetimi yapmakla görevli kurumun emniyet olduğunu söyleyerek topu İçişleri Bakanlığı’na attı.

“EMNİYETTEN BİR TANE BİLE ZABIT GELMEDİ”

İçişleri ve emniyetten yasanın ihlaline ilişkin şu ana kadar kendilerine hiçbir tutanak ulaşmadığı bilgisini veren Evcimen, “Bize bir tane bile zabıt gelmedi” dedi. Kendilerine gelecek zabıtları değerlendireceklerini belirten Evcimen, “Fotoğraf var mı? Delil nedir? bunlara da bakacağız, ayrıca verilecek kararlara karşı yargı yolu da açık” dedi.

“ALKOLÜN NE YANINDAYIM NE KARŞISINDA”

Başında bulunduğu kurum eleştirilirken insaflı davranılmasını isteyen Evcimen, “Ben bu kurumun başkanı olarak alkolün ne yanında ne karşısında olabilirim. Olayın ekonomik ve turizm boyutları var. Bunlar göz ardı edilerek değerlendirme yapılmamalı” şeklinde konuştu. Alkol piyasasında yıllardır süregelen bir akış olduğunu; bu işlerliğin birden kesilmesinin birçok sakıncaları bulunduğunu söyleyen Evcimen, bunun bir süreç işi olduğunu belirterek, “İnşallah süreç çabuk gelişir” dedi.

DÜKKAN ÖNLERİNDEKİ KASALAR

Hazırladıkları yönetmeliğin 20. maddesinin 10. fıkrası ile, dükkân önlerinde alkollü içki kasa ve kolilerinin taşıma haricinde bulundurulmasının suç olarak yer aldığını söyleyen Evcimen, bu hükmün ihlal edildiğini düşünen vatandaşların fotoğraf çekip kendilerine ulaştırmaları durumunda işlem yapacaklarını da sözlerine ekledi.

“KANUNDA BİRTAKIM EKSİKLİKLER VAR”

Kendilerinin alkolle ilgili yasayı ‘yasak’ olarak değil bir ‘düzenleme’ olarak algıladıklarının altını çizen Evcimen, kanunda birtakım eksiklikler olduğunu; mesela soğutucular için hüküm bulunurken, alkollü içki pazarlayan firmaların araçları için hüküm bulunmadığını, bu eksikliği hazırladıkları yönetmelik ile tamamladıklarını söyledi.

YÖNETMELİKTEN ÖNCE CAMİ VE OKUL YANINA AÇILAN İŞLETMELER DEVAM EDECEK

Cami ve okul kenarlarına verilen tekel ruhsatlarıyla ilgili eleştirileri de cevaplayan Evcimen, kanunda da müktesep haklar kavramının yer aldığını hatırlatarak, önceden alınan ruhsatların iptalinin söz konusu olmadığını söyledi. Bu konuda ayrıca turizm teşvik belgesinin de etkisi olduğunu söyleyen Evcimen, “Girişimci bu belgeyi almışsa ruhsat vermekten başka bir tasarrufta bulunmamız kanunen mümkün değil” dedi.

“RUHSATSIZ NARGİLE KAFELER SUÇ İŞLİYOR”

Nargile kafeler sorunuyla ilgili bilgilendirmede de bulunan TAPDK Başkanı Evcimen, nargile kafelerle ilgili ilk çalışmanın göreve geldiği kısa dönem içerisinde gerçekleştiğini; 27 Temmuz itibariyle nargile kafelerin kayıt altına alındığını, bu tarihten sonra belgesiz çalışan işletmelerin suç işlediklerini söyledi.

Sinan Yavuzoğlu / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT