1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Âlimler Müslümanları Cihada Davet Etti
Âlimler Müslümanları Cihada Davet Etti

Âlimler Müslümanları Cihada Davet Etti

Müslüman âlimlerin Kahire buluşmasında dünya Müslümanlarına Suriye cihadına destek çağrısında bulunuldu.

A+A-

Kahire'de düzenlenen ‘Suriye Konusunda Müslüman Alimlerin Duruşu' adlı konferansta katılımcılar dünyanın dört bir yanında bulunan Müslümanları Suriye'de cihad etmeye davet etti.

Dünyanın dört bir yanından Mısır'ın Başkenti Kahire'de gerçekleştirilen konferansa katılanlar, Suriye'de ölen çocukların ve kadınların durumunu göz önünde bulundurarak ‘İslam'a savaş açmış olan' İran, Rusya, Çin ve Hizbullah'ın desteklediği Beşşar Esed yönetimine karşı Müslümanları mallarıyla, canlarıyla ve silah yardımıyla cihada çağırdı.

Kahire'de bir otelde gerçekleştirilen konferansa Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Kardavi, ünlü Suudi İslam davetçisi Muhammed Ureyfi, Muhammed Hassan ve Arap alimlerinden oluşan bir grup konuşmacı olarak katıldı.

Haber 7'de yar alan Abdurrahman KOÇ'un haberine göre; Şeyh Kardavi konuşmasında ilk andan beri hep Suriye halkının yanında olduğunu söylerken, Beşşar Esed safında mücadele veren askerleri de insafa çağırdı ve ‘Zalimin yanında savaşmaktan vazgeçip Suriye halkının yanında bulunmalılar' dedi.

Arap hükümetlerinde Suriye konusunda bir hamle bekleyen Yusuf El Kardavi, son zamanlarda bu konuda yapılan ihmallerden de bahsetti ve ‘Zalim Esed ve yandaşlarından intikam alabilmek için önümüzde vakit var' diye ekledi.

musluman-alimler.jpg

‘Müslüman Halk Harekete Geçsin'

Şeyh Muhammed Hassan ise Suriye hükümetiyle olan siyasi, diplomatik ve ekonomik ortaklıkların bir an önce kesilmesini işaret etti ve Müslüman halkını Suriye hükümetiyle alakalı kurulmuş olan şirket, üretim ve fabrika ortaklıklarının sonlandırılmasını talep etti.

Öte yandan Şeyh Muhammed Ureyfi, gençlerin öldürülmesi, çocukların katledilmesi ve kadınların tecavüz edilmesi karşısında ümmetin sabrının kalmadığını belirtti ve tüm uluslarda bulunan Müslüman erkeklerin Hizbullah, İran, Rusya ve diğer Batı ülkelerine karşı cihad ederek bu zulmü sonlandırması gerektiğini kaydetti. ‘Hizbullah'ın gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Onlar sırf Sünni olduğu için çocuklarımızı katlettiler' dedi.

'Suriye'ye Tugay Gönderilecek'

Bir diğer İslam davetçisi Safvet Hicazî, Alimler Birliğinin Beşşar Esed ve yanındakilerle savaşması için bir tugay hazırlayıp göndereceğini açıkladı. İslam ülkelerinden ve İslam derneklerinden Suriye'de cihad etmek üzere tugaylar ve ordular hazırlamasını talep eden alim, Arap ülkelerinden de Batıdan gelen büyükelçilerin geri gönderilmesini rica etti.

Suriye Âlimler Birliği Başkanı Usame Rufaî ise Suriye'deki savaşı İran'ın kontrol ettiğini, çünkü sadece Suriye için değil bölge için hâkimiyet planları yaptığını söyledi. Suriye'de yaşananlar karşısında Müslümanlardan kesin bir tavır belirlemesini talep eden Rufaî, Arap ve İslami bölgelerde ‘Safevi' emellerinin amaçlarına ulaşamaması için politik, stratejik ve siyasî uğraş olması gerektiğini belirtti.

Müslüman alimler daha sonra Cumhurbaşkanlığı Merkezine giderek Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin konuğu oldu. Heyette Yusuf El Kardavî de bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum