Alimler Birliğinden Mısır İçin Çözüm Önerisi

25.07.2013 23:54
Alimler Birliğinden Mısır İçin Çözüm Önerisi
Dünya Müslüman Alimler Birliği Mısır'daki krizin çözümü için bir an önce parlamento seçimlerinin yapılmasını istedi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından ülkede yaşanan siyasi krizin çözümü için, "Meşruiyetin tümüyle dönmesi, bir an önce parlamento seçimlerinin yapılması, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin durumunun referanduma götürülmesi, yahut parlamento içindeki oylama ile netleştirilmesini'' istedi.

Genel Sekreter Ali Muhyiddin el-Karadaği'nin imzası ile yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Tüm tarafları memnun edecek bir çözüme ulaşılması için ciddi bir uzlaşının gerçekleşmesi zorunludur. Demokrasi ilkesini benimseyen tüm ileri toplumlarda olduğu gibi Mısır halkı da iç sorunlarını sandık aracılığıyla çözmelidir. Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevden alınması birçok problem, fitne ve bölünmeyi de beraberinde getirmiştir. Meşruiyet talebiyle meydanlara inen milyonlarca kişi, ölüm ve yıkımla karşılaşmıştır. Durum daha da ilerleyerek tehdit savurma aşamasına gelinmiştir. Meşruiyetin tümüyle dönmesi, en kısa sürede uluslararası gözetim altında seçimlerin yapılması zorunludur.''

Bildiride ayrıca, ''kişi ve gruplara yönelik siyasi takiplerin son bulması, Mısır halkının üçte ikisinin kabul ettiği anayasanın korunması ve tutukluların serbest bırakılarak süreçte zarar görenlere tazminat ödenmesi" maddelerine yer verildi.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim