1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Alexis Tsipras’a Göre 'Lozan'ı Sorgulamak Tehlikeli
Alexis Tsipras’a Göre 'Lozan'ı Sorgulamak Tehlikeli

Alexis Tsipras’a Göre 'Lozan'ı Sorgulamak Tehlikeli

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Anlaşması hakkındaki sözlerinin iki ülke ilişkileri açısından ‘tehlikeli’ olduğunu ifade etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Anlaşması hakkındaki ifadelerine Yunanistan’dan tepki geldi. Yunanistan Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre; Alexis Tsipras, Erdoğan’ın iki ülke arasındaki sınırları belirleyen anlaşmayı sorgulamasının Türkiye-Yunanistan ilişkileri açısından ‘tehlikeli’ olduğunu ifade etti.

Perşembe günü Beştepe'de Muhtarlarla Buluşma toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Tarihte bize ne yaptılar. 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan'ı 'zafer' diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada.

İşte şuan Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdi. Oralarda bizim camilerimiz, mabetlerimiz var ama şu anda hâlâ Ege'de kıta sahanlığı ne olacak, havada, denizde ne olacak bunları konuşuyoruz, hâlâ bunun mücadelesini veriyoruz. Niye? İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar, o anlaşmanın hakkını vermediler. Veremedikleri için şimdi onun sıkıntısını biz yaşıyoruz. Şayet aynen bu darbede de başarılı olsaydı, Sevr'i dahi aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı."

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT

1 Yorum