1. HABERLER

  2. HABER

  3. Albay Şakir Aytaş Karartma Yapmış!
Albay Şakir Aytaş Karartma Yapmış!

Albay Şakir Aytaş Karartma Yapmış!

Ergenekon ve Balyoz sanıklarını kurtarmak için toplantı yaptığı ortaya çıkan Genelkurmay Adli Müşavir vekili Albay Şakir Aytaş, “İnternet Andıcı” soruşturmasını engellemek için delilleri karartmaya çalışmakla suçlanıyor.

23 Ağustos 2011 Salı 03:24A+A-

Albay Aytaş’ın başkanlığında, Ergenekon ve Balyoz sanıklarını kurtarmak için yapılan toplantı, “İnternet Andıcı” soruşturması kapsamında tutuklanan Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu başkanlığında yapılmaya başlanmıştı. Çubuklu’nun tutuklanması üzerine sorumluluk vekili Albay Şakir Aytaş’a verilmişti. Ayrıca Çubuklu’nun, Aytaş’a “Seni general yaptıracağım” dediği gündeme gelmişti.

Andıcı Karartma Girişimi

Aytaş’ın ismi “İnternet Andıcı” soruşturmasını karartmaya çalışmakla gündeme gelmişti. İnternet Andıcı iddianamesinin 9. ek delil klasöründe Genelkurmay Başkanlığı’nın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sorularına verdiği cevaplar yer alıyor. 30 Aralık 2010 tarihli cevabi yazının altında Genelkurmay Başkanlığı adına Hukuk İşleri Müdürü Hakim Albay Şakir Aytaş’ın imzası bulunuyor. Söz konusu belgede, “Site içerikleriyle ilgili Bilgi Destek Dairesi arşivinde herhangi bir kayıt, doküman ya da içeriğin arşivlendiğine dair bir bilgiye rastlanılmamıştır” deniyor. Oysa söz konusu belgeler yetkili ağızlardan daha sonra itiraf edilmişti.

Çiçek’in İsmini Bildirmemiş

Ayrıca Aytaş, ıslak imza tartışmalarıyla gündeme gelen Dursun Çiçek’in ismini savcılıktan saklamıştı. Savcılığın sorusuna cevap veren Aytaş, Çiçek’in isminin sehven yazılmadığını belirtmişti. Söz konusu yazıda, personele ait kayıtların incelendiği belirtilerek, “2008-2009 yılları arasında 3. Bilgi Destek Şube Müdürü görevlerinde bulunan Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek’in isminin listeye sehven yazılmadığı belirlenmiştir. Bu işlemde herhangi bir kasıt bulunmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

TCK’ya Göre “Karartma” Suç

TCK’ya göre delilleri karartma suçu işlediği ifade edilen Albay Aytaş’ın, 10 yıl hapis cezasıyla yargılanabileceği belirtiliyor. “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçunu düzenleyen TCK’nın 281. maddesi şöyle: “(1) Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Bu suçun kamu görevlisi tarafından göreviyle bağlantılı olarak işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.”

Silivri’ye Yardımın Mimarı

Albay Aytaş’ın, geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen “Silivri’ye Yardım Sandığı” projesinin de mimarı olduğu belirtiliyor. Söz konusu projeye göre Ergenekon ve Balyoz sanıklarının avukat masraflarını karşılamak için hukuki yardım sandığı kurulacak, personelden para toplanacak ve vermeyen olursa zorla alınacak. Balyoz ve Ergenekon’dan tutuklanan askerler için TSK personelinden zorla, küfürlü ve hakaretlerle yardım toplandığını belgeleyen bir ses kaydı ortaya çıkmıştı.

HASAN TOSUN / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT