1. HABERLER

  2. HABER

  3. Albay Harmuş'u Kaçıran MİTçiye Yakalama Kararı
Albay Harmuş'u Kaçıran MİTçiye Yakalama Kararı

Albay Harmuş'u Kaçıran MİTçiye Yakalama Kararı

Suriyeli Albay Hüseyin Harmuş'u kaçırdığı gerekçesiyle tutuklandıktan sonra firar eden MİT Mensubu Önder Sığırcıklıoğlu'nun yurtdışına kaçtığı tespit edildi. Sığırcıklıoğlu hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

A+A-

Selahattin Günday / Al Jazeera

Suriyeli Albay Hüseyin Harmuş’un 29 Ağustos 2011 günü kaçırılarak Esed rejimine verilmesi olayına karıştığı gerekçesiyle tutuklanan ancak yarı açık cezaevine nakli sırasında firar eden MİT mensubu Önder Sığırcıklıoğlu hakkında, verdiği bir röportaj nedeniyle yakalama kararı çıkartıldı.

Sığırcıkoğlu yaşadıklarını Oda TV adlı internet sitesine anlatmıştı. İki bölüm halinde yayınlanan haberde, eski MİT mensubu Önder Sığırcıkoğlu’nun açıklamaları yer aldı. Bu haberin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında ilk önce Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'ın ifadesi alındı. Savcılık, Türkiye'nin Suriye politikası hakkında bilgiler veren MİT elemanı Önder Sığırcıklıoğlu hakkında da işlem başlattı. Şüpheli olarak soruşturma dosyasında yer alan Sığırcıklıoğlu, hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

İfadesi alınmak için aranan Sığırcıklıoğlu'nun yurtdışına çıktığı belirlendi. Savcılık, bu tespitin ardından Sığırcıklıoğlu hakkında yakalama kararı çıkartılması için Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu.

Sulh Ceza Hakimliği, MİT'çi Sığırcıklıoğlu hakkında yakalama kararı çıkartılmasına hükmetti. Savcılık, Oda TV'de yer alan söz konusu röportajın da yayınının da kaldırılmasını talep etti. Sulh Ceza Hakimliği bu talebi de kabul ederek, söz konusu röportajın yayından kaldırılmasını kaldırılmadığı takdirde siteye erişimin engellenmesine karar verdi. 

Oda TV'de yer alan habere imza atan Ömer Ödemiş adlı gazetecinin ise adres tespiti yapılmaya çalışılıyor. Ödemiş'in adresinin tespit edilmesinin ardından ifade vermesi için adliyeye davet edilecek.

Türkiye'de bulunun Suriyeli Albay Hüseyin Harmuş, 29 Ağustos 2011 günü kaçırılarak Suriye’ye götürüldü ve Esed rejimine verildi. Suriyeli Albay Harmuş'u para karşılığı teslim ettiği belirlenen MİT elemanı Örder Sığırcıklıoğlu hakkında dava açıldı. Tutuklu yargılanan Sığırcıklıoğlu, Osmaniye Cezaevi’nden yarı açık cezaevine nakil edildiği sırada firar etti.

HABERE YORUM KAT