1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Aksa İntifadası Yıldönümünde Çağrı
Aksa İntifadası Yıldönümünde Çağrı

Aksa İntifadası Yıldönümünde Çağrı

2. Aksa İntifadasının 13. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Gazze'de düzenlenen yürüyüşte seferberlik çağrısında bulunuldu.

A+A-

Gazze'deki grupların çağrısıyla caddelere inen Filistinliler, yürüyüş süresince Filistin bayrakları, Mescid-i Aksa posterleri ve üzerinde "Kudüs özgürleşene dek intifada", "Milyonlarca Kudüs şehidinin izindeyiz" yazılı pankartlar taşıdı. Göstericiler daha sonra Gazze'deki BM merkezi önünde toplandı. 

Katılımcı grupları temsilen konuşma yapan Muhyiddin Ebu Dakka, Filistin topraklarının tamamı işgalden kurtulana dek mücadeleye ve dayanışmaya devam edeceklerini belirtti. 

Ebu Dakka, Kudüs'ün bölünmesini hedefleyen İsrail politikalarının durdurulması için, Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı özgürleştirme mücadelesinde, Filistinli grupların birliğine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.  

Ebu Dakka ayrıca, Arap ve İslam dünyasına, Kudüs'un müdafaası ve İsrail işgalinin bitirilmesi için seferberlik çağrısında bulundu.  

Gösteriye, Hamas ile İslami Cihad hareketinin yanı sıra Halk Cephesi, Demokratik Cephe ve Halk Partisi katıldı. 

Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un 28 Eylül 2000'de Mescid-i Aksa'ya girmesinin ardından başlayan 2. Aksa İntifadası her yıl düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. 

 

HABERE YORUM KAT