1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akit Gazetesi 28 Şubat’a Müdahil Oluyor
Akit Gazetesi 28 Şubat’a Müdahil Oluyor

Akit Gazetesi 28 Şubat’a Müdahil Oluyor

Akit ve Vakit adı altında yayın yaparken darbecilerin birçok baskı ve zulmüne maruz kalan gazete, 28 Şubat'a müdahil oluyor.

A+A-

28 Şubat sürecinden maddi ve manevi zararlar gören Akit, yayınları ve dik duruşu sebebiyle baskı ve dayatmalarla karşı karşıya kalmıştı

KENAN KIRAN’ın haberi:

Akit Gazetesi Yayın Kurulu; Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat ile ilgili soruşturma kapsamında açılacak davaya maddi ve manevi zarar gördüğü gerekçesiyle müdahil olacağını açıkladı.

Açıklamada; 28 Şubat sürecinde dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir’in talimatıyla 100’e yakın dava açıldığı, yazarlarının tutuklandığı, asılsız iftiralarla Genel Yayın Yönetmeni ve yayın kurulu üyelerinin gözaltına alındığı hatırlatıldı. 

Açıklamada; Akit Gazetesi’nin, 28 Şubat sürecinde darbeye karşı direndiği, mazlumların hakkını savunduğu gerekçesiyle, darbeciler tarafından susturulmak istendiği, akla hayale gelmeyen iftiralara maruz kaldığı hatırlatılarak, “Akit Gazetesi; 28 Şubat ile ilgili davaya müdahil olduğu takdirde 28 Şubat darbecilerinin yaptığı iftiralar ve baskılardan hesap soracaktır. Davada, 28 Şubat sürecinin ardından yaşanan zorbalıklar ve kirli ilişkiler de ortaya çıkarılacak” denildi

“YAZARLARIMIZ TUTUKLANDI, GAZETE YÖNETİCİLERİMİZE İFTİRA ATILDI”
Akit Gazetesi Yayın Kurulu’nun açıklamasında; 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan Emekli Orgeneral Çevik Bir ve soruşturma kapsamında gözaltına alınan Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak’ın, PKK’nın ikinci adamı Şemdin Sakık’ın ifadelerine ekleme yaparak iftirada bulunduğu; yazarımız Yaşar Kaplan’ın 44 gün, Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz Murat Balıbey’in bir hafta tutuklu kaldığına dikkat çekildi.

Açıklamada; 28 Şubat sürecinde düşüncelerini açıkladığı gerekçesiyle o dönemde Akit Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni olan İcra Kurulu Başkanımız Mustafa Karahasanoğlu ve yazarımız Ali İhsan Karahasanoğlu, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya ile yayın kurulu üyemiz Hasan Hüseyin Maden’in iftiralarla gözaltına alındığı, gazeteye silahlı saldırı düzenlendiği ve Cumhuriyet yazarı Hikmet Çetinkaya’nın iftirası sonucu gazete binasına polis tarafından baskın düzenlendiği bildirildi.

Açıklamada; Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’nün gazetemize yönelik eylem ve sabotaj raporunun belgelerindeki ifadeler yer aldı ve sürecin devamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli 312 generalin Anadolu’da Vakit gazetesi aleyhine dava açtığına dikkat çekildi.

“SAKIK’IN İFADELERİNE GAZETEMİZ ALEYHİNE İFTİRALAR EKLENDİ”
Akit Gazetesi Yayın Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“28 Şubat sürecinde darbeye karşı direnen, mazlumların hakkını savunan gazetemiz, darbeciler tarafından susturulmak istenmiş, akla hayale gelmeyen iftiralara maruz kalmıştır.

Soruşturma kapsamında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ve dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tuğgeneral Erol Özkasnak’ın hazırladıkları ‘Andıç’ta, bölücü örgüt PKK’nın ikinci adamı Şemdin Sakık’ın ifadelerine Akit’in PKK ile işbirliği yaptığı iftiraları bile eklenmiş ve ‘Akit, PKK’nın aleyhine yayın yapmama sözü verdi’ iddiasında bulunulmuştur. 26 Nisan 1998 tarihinde kartel gazeteleri tarafından manşetlerden yayınlanan bu iddia, o dönemde Yayın Kurulumuz tarafından sert bir dille yalanlanmış ve bunu ispatlamayanların ‘şerefsiz’ oldukları ilan edilmişti. Akit’i, iğrenç şekilde karalamaya çalışan gazeteler mahkemeye verilmiş, İstanbul 1. ve 4. Asliye Hukuk Mahkemeleri gazetelerin yalan yazdığına hükmetmiş ve Akit’in haklılığı mahkeme kanalıyla da tescillenmiş olmuştu.

“BİR, GAZETEYE 100’E YAKIN DÂVÂ AÇTIRDI,
KAPLAN VE BALIBEY TUTUKLANDI”
 
“Akit Gazetesi’nin yayınları 28 Şubatçıları rahatsız etmiş, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, gazetemiz yazarları ve muhabirleri hakkında 100’e yakın ceza davası açtırmıştır. 
Yazarımız Yaşar Kaplan, Akit Gazetesi’nde çıkan iki yazısı nedeniyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nce gözaltına alınarak Ankara-Mamak Askeri Cezaevi’nde 44 gün süreyle hapsedilmiştir. 
Akit Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Balıbey de, bir hafta cezaevinde kalmıştır. Balıbey, Yaşar Kaplan’la yargılandığı davada, sanık olmasına rağmen Akit Gazetesi Genelkurmay Başkanlığı tarafından akredite olmadığı gerekçesiyle duruşma salonuna dahi alınmamıştır.

“CUMHURİYET YAZARI İFTİRA ATTI,
GAZETEMİZE BASKIN DÜZENLENDİ”
 
“Akit Gazetesi’nin, Ahmet Taner Kışlalı’yı hedef gösterdiği iddiasını ortaya atan Cumhuriyet yazarı Hikmet Çetinkaya’nın iftiralarını ciddiye alan DGM’nin emri ile Akit’e polis baskını düzenlenmiştir. 28 Ekim 1999 günü polis, gazetemize baskın düzenlemiştir.

Gazetemizin kapısına yüzlerce çevik kuvvet polisi, panzer ve keskin nişancılar yığılmıştır. Aramalarda tek bir yasadışı unsura rastlanmamış, polis tarafından tutulan arama tutanağında, ‘Yasadışı bir unsura rastlanmamıştır’ ifadesi kullanılmıştır.

“GENEL YAYIN YÖNETMENİMİZ VE YAZARIMIZ GÖZALTINA ALINDI”
“Baskın sırasında, Cuma Dergisi’nin yazdığı daha önceki bir yazısı bahane edilerek, gözlem altına alınan Genel Yayın Yönetmenimiz Mustafa Karahasanoğlu ve yazarımız Ali İhsan Karahasanoğlu 1 gün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmuş, düşüncelerinden dolayı gözaltına alınan Mustafa Karahasanoğlu, Cuma Dergisi’ndeki ‘Disiplinsiz Paşalar’ yazısı dolayısıyla gözaltına alınırken, basında ‘karşılıksız çeke imza attığı’ iddiasıyla gözaltına alındığı iftirası haber olarak yayınlanmıştır.

“ÇETE SANIĞI İFTİRADA  BULUNDU, KARAKAYA VE MADEN ANKARA’YA GÖTÜRÜLDÜ”
“Çetecilikten yargılanıp 208 yıl hapsi istenen Kasım Gençyılmaz’a iftira ettirilmek suretiyle gazetemiz Yayın Kurulu üyeleri Hasan Karakaya ile Hasan Hüseyin Maden apar topar gözaltına alınıp Ankara’ya götürülmüştür.

Gözaltında teşhis için getirilip yüzleştirilen, cinayet sanığı çeteci Gençyılmaz’ın, cezasının indirileceği vaadine karşı iftira attığı Hasan Karakaya ile Hasan Hüseyin Maden’i hiç görmediği ve tanımadığı anlaşılmıştır. Çünkü teşhis için yüzleştirilen Gençyılmaz, 6 sivil polis ve yazarımız Hasan Karakaya’nın bulunduğu 7 kişi içinden bir polisi Hasan diye teşhis etmiş, böylece karanlık tezgâh bozulmuştur.

“GAZETE BİNASINA SABOTAJ”
“Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında; İkinci Ergenekon Terör Örgütü davasında yargılanan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un, Jandarma İstihbarat Başkanlığı bünyesinde 2002 yılında kurduğu Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun, gazetemize yönelik eylem ve sabotaj raporunun belgeleri ele geçirilmiş, Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun hazırlayıp Jandarma İstihbarat Başkanlığı’na sunduğu eylem planındaki ‘illegal faaliyetler’ başlığında şu ifadeler yer almıştır:

¥ ‘Gazete dağıtım sistemi ve dağıtım şirketi takibe alınarak, dağıtım araçlarına yönelik eylem yapılması, 

¥ Gazetenin baskıya girdiği akşam saatlerinde, gazete binasının elektrik, gaz, yangın güvenliği gibi alanlarına yönelik saldırı ve sabotajlarda bulunulması, 

¥ Adam kaçırma, tehdit, darp gibi yollara başvurulması uygulanabilir ve etkin hareket tarzları olarak değerlendirilmektedir.’

“GAZETE BİNASINA  14 EL ATEŞ AÇILDI”
“Bağcılar’da bulunan Akit Gazetesi’nin merkez binasına, gece saat 01.00 sıralarında plakası belirlenemeyen bir otomobilden Kaleşnikof marka uzun namlulu silahlarla 14 el ateş açılmıştır. Saldırıda, yönetim birimimizin bulunduğu üst katlara isabet eden kurşunlar, bazı camların kırılmasına sebep olmuştur. Saldırgan, kullandığı Kaleşnikof marka silahını ve olayda kullandığı eldiveni, polise meydan okurcasına olay mahallinde bırakarak kendisini bekleyen araca binerek kaçmıştır.”

“312 GENERAL DÂVÂ AÇTI”
Açıklamada; 28 sürecinin devamında Genelkurmay Adli Müşavirliği’nin; Anadolu’da Vakit gazetesi hakkında onlarca dava açtığı hatırlatılarak, şöyle denildi:

“Anadolu’da Vakit Gazetesi’nde; ‘Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke’ başlığı ile 25 Ağustos 2003’te yayınlanan Asım Yenihaber imzalı yazıda, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’ın, aşırı Rus milliyetçisi Mussogorski’ye hayran olduğu yönündeki ifadeleri ile yine o günlerde ‘Yemen vatan toprağı mı’ tartışmasını başlatan Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın ifadeleri eleştirilmişti. Genelkurmay Adli Müşavirliği, yazının yayınlanmasından iki ay sonra harekete geçmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli 312 general, Anadolu’da Vakit Gazetesi aleyhine dava açmıştı.”  

Açıklamada; Akit Gazetesi’nin 28 Şubat ile ilgili davaya müdahil olduğu takdirde 28 Şubat darbecilerinin yaptığı iftiralar ve baskılardan hesap soracağı belirtilerek, “Davada, 28 Şubat sürecinin ardından yaşanan zorbalıklar ve kirli ilişkiler de ortaya çıkarılacak” denildi.

YENİ AKİT

 

HABERE YORUM KAT