1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Akıllı Sosyalist Bunu Yapar mı?”
“Akıllı Sosyalist Bunu Yapar mı?”

“Akıllı Sosyalist Bunu Yapar mı?”

Öcalan’ın Newroz mektubunda İslâmcı referanslar kullanmasını CHP’li Ali Özgündüz eleştirdi. BDP’li Sırrı Süreyya Önder’den Özgündüz’e cevap gecikmedi: Akıllı sosyalist İslam’ı karşısına alır mı.

A+A-

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, Newroz’da Diyarbakır Meydanı’nda okunan mektubu TBMM kulislerinde hâlâ konuşuluyor. T24’ün haberine göre, CHP’nin Anayasa Komisyonu Üyesi İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ile Öcalan’ın mektubunu okuyan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder arasında “İslam- Sosyalizm ittifakı” diyaloğu yaşandı. Önder, Öcalan’ın mektubunda İslâmi referanslar kullanmasını eleştiren Özgündüz’e “Akıllı sosyalist İslam’ı karşısına alır mı” cevabını verdi. Özgündüz, ikili arasında geçen diyaloğu anlattı.

“Hayırlı olsun İslam ittifakı”

» Özgündüz: Hayırlı olsun İslâm ittifakınız. PKK ile AKP’nin İslâm Cumhuriyeti konusundaki anlaşması hayırlı olsun.

» Önder: Nereden çıkardın?

» Özgündüz: Sen Diyarbakır’da Öcalan’ın mektubunu okumadın mı? Kullandığı dil, bin yıllık İslam şemsiyesi altında buluşmak, İmralı notlarını da üst üste koyduğunuzda sosyalist Apo, İslamcı Apo olmuş gibi görünüyor. Ortadoğu’da Kürt- Türk stratejik ortaklığından söz ediyor. Ortadoğu’da din ve mezhep temelli ortaklık olabilir. Kime karşı stratejik ortaklık bu coğrafyada oluşturulabilir? Bu gerici karanlık bir ittifaktır. Bunun sonucu, Laik demokratik Kürt siyasetçilerin tasfiye edilmesi demektir. Şeriatçı Kürt siyasetçiler sizin yerinizi alacak. Apo, sizi de, PKK’yı da tasfiye ediyor.

“Din temelli ittifak yok”

» Önder: Hiçbir zaman şimdiye kadar ki resmî ideolojideki gibi karanlık ittifak olmaz. Apo’nun sözlerini iyi okumak lazım. İslam şemsiyesiyle din temelli bir ittifaktan söz etmiyor. İslam dininde “Müslüman Müslümanı fethedemez.” Fetih anlayışı ancak gayrımüslimler için söz konusu. Bu söz, devletin tekçi yaklaşımına karşı Kürt coğrafyasına dönük fetih anlayışını eleştirmiştir.

» Özgündüz: Ne zamandan beri sosyalist Apo, İslam’ı referans olarak kullanıyor.

» Önder: Zaten akıllı sosyalist niye İslam’ı karşısına alsın.

» Özgündüz: Ben uyarı görevimi yapıyorum. Biz Türkiye’nin o bölgesinde o coğrafyanın laik demokratikleşmeyi savunan Kürt siyasetçilerini destekliyoruz.

» Önder: Allah razı olsun.

TARAF

HABERE YORUM KAT

5 Yorum