1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akil İnsanlar Heyeti Diyarbakırları Dinledi
Akil İnsanlar Heyeti Diyarbakırları Dinledi

Akil İnsanlar Heyeti Diyarbakırları Dinledi

Çatışmalarda oğullarını yitiren acılı anneler, Diyarbakır’a giderek halkın görüşlerini dinleyen âkil insanlara seslendi: Gençler ölmesin, barış gelsin...

A+A-

Bahar Kılıçgedik - Remzi Budancir / TARAF

Âkil İnsanlar Heyeti’nin Güneydoğu grubu Diyarbakır’da bölge halkı ve şehit aileleriyle biraraya geldi. 75 yaşındaki Hayriye Dolan, dört çocuğundan üçünün dağda PKK saflarına katıldığını ve çatışmalarda yaşamını yitirdiğini söylerken, oğlu askerde yaşamını yitiren ve Türkçe bilmeyen Hatun Çokur, “Müslüman Müslümanı öldürür mü? Kardeş kardeşi öldürür mü” sözleri ile feryat etti. Her iki anne de “Artık gençler ölmesin, barış gelsin” dedi.

Feryat salona sığmadı

Âkil İnsanlar Heyeti’nin, Diyarbakır temaslarının son gününde düzenlenen toplantıya, bazı din adamları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda, Yılmaz Ensaroğlu, Murat Belge, Etyen Mahçupyan, Kezban Hatemi, Mehmet Emin Ekmen ve Fazıl Hüsnü Erdem yer aldı. Grup, kendilerine verilen poşuları boyunlarına astı, toplantıya katılanların taleplerini, isteklerini, düşüncelerini dinledi.

Basına kapalı yapılan toplantıda konuşmacıların sesleri salonun dışından da duyuldu. Salonda heyete sesini duyuran 75 yaşındaki Hayriye Dolan, dört çocuğundan üçünün dağda PKK saflarına katıldığını ve çatışmalarda yaşamını yitirdiğini söyledi. PKK safhalarında yaşamını yitiren çocuklarının isimlerinin; Selahattin, Abdülkadir ve Mehmet Ali olduğunu söyleyen Doğan, “Biz barışı hukuk, adalet ve eşitlik temelinde istiyoruz. Tank ve topla barış olmaz. Tank ve toplar varken barış nasıl olacak? Bu insanlar devletin zulmü nedeniyle dağa çıktı” diye konuştu.

Uludere için özür dilenmeli

Toplantıda söz alan Mehmet Demir adlı vatandaş, Başbakan Erdoğan’a başlattığı süreçten dolayı teşekkür ederken, bir başka vatandaş ise Türklerin Kürtlere borçlu olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Kürtler tarihten günümüze kadar üç defa Türklere destek verdi. Malazgirt’te, Çaldıran’da ve 1920’de Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Türklerin yanında yer aldı ve savaştı. Türkler, Kürtlere borçludurlar. Eğer barış olacaksa Sayın Başbakan’ın, devlet ve hükümet adına Roboski (Uludere) olayı nedeniyle ailelerden özür dilemesi gerekiyor”

Grup üyeleri, toplantının ardından 1995 yılında Bingöl’ün Adaklı İlçesi kırsalında askerliğini yaparken, çatışmada yaşamını yitiren Abdulvahap Çokur’un ailesini ziyaret etti. Grubu, şehit annesi Hatun Çokur ile Diyarbakır Şehit Aileleri Derneği Başkanı (YURTSAV) Başkanı aynı zamanda Çokur’un ağabeyi Ömer Çokur karşıladı. Diyarbakır’da derneklerinin kayıtlarına göre yaklaşık 400 şehit ailesi olduğunu hatırlatan Ömer Çokur, “Bu annelerin gözyaşları dinmeli, her evde benim annem gibi gözlerinde yaş kalmayan anneler var. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz, bir kardeşim şehit oldu, diğerinin şehit olmasını istemem. Artık bu sorun bitsin” dedi. Grupta, şehit ailelerinin de olması gerektiğini söyleyen Çokur, herkesin sürece dahil edilip sorunun çözülmesinden yana olduklarını belirtti. Çokur, “Geçen sene böyle bir süreç olsaydı, yüzden fazla genç ölmeyecek, belki bunlar yaşanmayacaktı. Her ne kadar geç kalınsa da bu sürecin arkasındayız. Biz şehit aileleri olarak Başbakan’a ve hükümete güveniyoruz. Bu işi çözsün. Çözüm sürecine şehit aileleri olarak destek veriyoruz. Ama çözüm sürecinde şehit aileleri unutulmamalı, çünkü bu insanlar boşuna ölmedi” diye konuştu.

Evlat acısı ortak dil oldu

Görüşme sırasında şehit Çokur’un annesi Hatun Çokur, Türkçe bilmediği için konuşamadı ancak kendisini Kürtçe ifade etti. Çokur, “Müslüman Müslümanı öldürür mü? Kardeş kardeşi öldürür mü” sözleri ile feryat etti.

Anneyi teselli etmeye çalışan heyet üyelerinden Kezban Hatemi şehit annesine sarılarak, “O analar da konuşamıyor bu analar da konuşamıyor. Zorla bu insanlarla Türkçe konuşuyoruz. Türkçe öldürüyoruz, Türkçe konuşturmaya zorluyoruz. Bu ne biçim iştir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT