1. HABERLER

  2. HABER

  3. Âkil İnsanlar: “Çekilme Sorunsuz Olacak”
Âkil İnsanlar: “Çekilme Sorunsuz Olacak”

Âkil İnsanlar: “Çekilme Sorunsuz Olacak”

PKK ile hükümetin siyasi açıdan anlaştığını ifade eden Âkil İnsanlar, “İki taraf da barış konusunda kararlı, geri çekilme sürecinde sıkıntı olmaz” dedi.

A+A-

Haber: Hüseyin İstemil / Taraf

Murat Karayılan’ın, PKK’nın 8 mayısta geri çekilmeye başlayacağı yönündeki açıklamasını Taraf ’a değerlendiren Âkil İnsanlar, “Taraflar siyasi olarak anlaştı. Geri çekilme sırasında sorun yaşanmaz” dediler. Âkil İnsanlar’ın gelinen aşama ve çekilmeyle ilgili görüşleri şöyle:

» Oral Çalışlar: Türkiye, Kürt sorununu silahları aradan çıkararak çözebileceği olgunluğa geldi. Bu konuda katkısı olan, hükümet, BDP ve PKK önemli bir hamle yaptı. Umuyoruz ki büyüyen Türkiye kendi dinamikleriyle yeni anayasayı da yapacaktır. Kürtlerin hakkına hukukuna uyan, onları da Türkiye toplumunun bir parçası hâline getiren hamleyi başarıyla gerçekleştirecektir. Şimdiye kadar ki gelişmeler silahsızlanmanın başarıyla gerçekleştirildiğini gösteriyor. Tabii ki beklenemedik bazı olumsuz olaylarla karşılaşabiliriz. Ama her iki tarafın silahsızlanma ve barış konusundaki kararlılığı sürdüğü sürece provokatif girişimlerin etkili olacağını sanmıyorum.

» Tarhan Erdem: Çekilmenin iki tarafın da teknik ve hukuki anlaşmadan çok siyasi anlaşmasına dayanan bir işlem olduğunu düşünüyorum. Çekilmeyle ilgili aşamalar siyasi kararın sonucu olacak. Siyasi karar da doğru bir karardır. Burada önemli olan PKK’nın çekiliyoruz demesidir. Önemli olan Karayılan’ın söyledikleridir. Çekilme tamamen bırakma anlamına da gelmiyor. Dolayısıyla siyaset dediğimiz o işte. ‘Ben silahı bıraktım, depoda duruyor’ dedikten sonra demokratik adımları atalım diyeceklerdir.

» Ahmet Taşgetiren: Ben çekilmelerin başladığını düşünüyorum. Kandil’in açıklaması kamuoyu önünde bir açıklama ancak çekilmelerin daha önceden başladığı kanısındayım. Devlet’le çekilme konusunda mutabakata varılmış gibi gözüküyor. Ama ikinci aşama diye bir şeyden bahsediliyor. Yani demokratik adımların atılacağıyla ilgili. Bu ifade edilmesine rağmen devlet böyle bir şey ifade etmiyor. Devlet kanadında reformların yapılacağıyla ilgili bir şey yok. Zaten bu sadece hükümetin yapacağı bir tasarruf değil. Meclis’te bazı düzenlemeler yapılacak. Onun için bundan sonra süreç parlamento süreci olacak.

» Muhsin Kızılkaya: Öcalan’la devlet arasındaki anlaşmanın gereklilikleri tek tek yerine getiriliyor. Geldiğimiz aşama şimdiye kadar yapılanlarda bir pürüz çıkmadığını gösterir. Geri çekilme başladığı andan itibaren devletin örgütten çok fazla bir beklentisi kalmıyor. Top tamamen devletin kucağında olacak. Zor olan silahların bir daha ellere alınmamasıdır. Bunun için hükümetin çok çalışması gerekiyor.

» Erol Göka: Daha önce PKK’nın geri çekilme konusunda siyasal güvence istemesini zaten makul bulmuyordum. Zaten hukuk sistemimiz böyle bir şeye elvermiyor. Devlet de gerekli tedbirlerin alınacağını söylüyor. Kandil’den yapılacak açıklamanın her iki tarafı da memnun edeceğini düşünüyorum. Geri çekilme sırasında herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Bu tamamen her iki tarafın kararlığına bağlı. Hükümet ve devlet tarafında herhangi bir aksama olmaz. Asker tarafından bir müdahalenin olması provokasyon olur. PKK kanadından da baktığımızda Kandilden çağrı yapıldıktan sonra bir sorun yaşanmayacaktır.

» Ahmet Faruk Ünsal: Çözüm süreci toplumda çok büyük kabul gördü. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da destek neredeyse yüzde 100. Dolayısıyla çekilme sırasında PKK güçleri tarafından bir sıkıntının çıkarılacağını sanmıyorum. Çünkü çok üst düzey kişiler bu işin arkasında olacaklarını söylediler. Ordu kısmına gelince Başbakan, bir sıkıntının olmayacağını söyledi.

» Şükrü Karatepe: Çekilme konusunda yasal düzenlemenin gerekli olmadığı kanısındayım. Her iki taraf açısından da karşılıklı güven esası olmalı. Yasal düzenleme Anayasa gereği yapılamıyor. Zaten valiler bu konuda yetkilendirildi. Çekilme sırasında bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Devlet bütün organlarıyla bu konuyu organize edeceği için yetkililer bu konuda temkinli davranacaklardır.

» Cemal Uşşak: Yıllardan beri toplumumuzun hasretini çektiği istikamette ilerlediğimizi görüyorum. Keşke süreç daha önce başlamış olsaydı. Şimdiye kadar akan kan ve gözyaşları olmazdı. Çekilme sırasında muhtemelen bazı provakatif eylemler olabilir. Ancak bir aksaklık çıkacağını sanmıyorum. Çünkü her iki tarafında aktörleri mutabakat içinde ve diyalog içinde.

HABERE YORUM KAT