1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akdeniz'de Büyük Trajedi: 54 Kişi Öldü
Akdenizde Büyük Trajedi: 54 Kişi Öldü

Akdeniz'de Büyük Trajedi: 54 Kişi Öldü

55 kişiden 54'ünün, hipotermi ve susuzluktan yaşamını yitirdiği bildirildi.

A+A-

Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşıyan bir botta büyük bir trajedinin yaşandığı ortaya çıktı.

Haziran ayının son günlerinde, Libya'nın başkenti Trablus kıyılarından ayrılan bir bottaki, çoğu Eritre ve Somalili olmak üzere 55 kişiden, 54'ünün hipodermi ve sıvı kaybından yaşamını yitirdiği, botta hayatta kalmayı başaran tek kişinin ise Tunus Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldığı ifade edildi.

Bottan canlı çıkan kişinin verdiği bilgilere göre; acı dolu ve hedefi İtalya olan yolculuk sırasında göçmenlerin yanında içme suyu olmadığı, bottakilerin tuzlu deniz suyunu içtikleri, çoğu kişinin aşırı sıcak ve zorlu yolculuk koşullarına daha fazla dayanamayarak tek tek öldüğü belirtildi.

Olayın günyüzüne çıkması, bottan canlı çıkan tek kişinin bu bilgileri, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkililerine anlatmasıyla oldu. Konuyla ilgili basına açıklamalarda bulunan BM Komiseri T. Alexander Aleinikoff, yaşananları ''tam bir trajedi'' olarak niteledi ve Akdeniz'de seyreden gemilerin kaptanlarına seslenerek, zor durumdaki göçmenlere yardım yapılması çağrısında bulundu.

 

HABERE YORUM KAT