1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akdeniz'de 400 Kişi Hala Kayıp
Akdeniz'de 400 Kişi Hala Kayıp

Akdeniz'de 400 Kişi Hala Kayıp

Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşırken dün Akdeniz'de batan teknede 550'ye yakın göçmen bulunduğu, 145 kişinin kurtarıldığı, yaklaşık 400 kişinin hala kayıp olduğu açıklandı

A+A-

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşıyan ve dün Akdeniz'de battığı belirtilen teknede yaklaşık 550 göçmen bulunduğunu, göçmenlerden 145 kişinin kurtarıldığını, 400 civarında göçmenin ise hala kayıp olduğunu bildirdi. 

IOM Sözcüsü Joel Millman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknedeki göçmenlerin kendilerine doğru yaklaşan bir kurtarma gemisini görünce hareket etmeleri sonucu teknenin batmış olabileceğini söyledi. 

Millman, "Teknede 500 ile 550 kişi olduğu söyleniyor ve bunların üçte biri kadın ve çocuklardan oluşuyor. Batan tekneden 145 kişi kurtarıldı ancak 400 kişi hala kayıp" dedi.

İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin Akdeniz’de yaptığı operasyonlarda kurtarılan kaçak göçmenler, dün içinde yaklaşık 400 kişinin bulunduğu bir teknenin battığını söylemişti.

İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan, insan kaçakçılarının Avrupa’ya kaçışta yoğun olarak kullandığı bölgede her yıl binlerce göçmen hayatını kaybediyor. 

IOM'nin verilerine göre geçen yıl Avrupa’ya kaçak yollardan girmek isteyen 3 binden fazla göçmen Akdeniz'de hayatını kaybetti. 

İngiliz sivil toplum kuruluşu "Save The Children" ise İtalya’ya 11-13 Nisan tarihlerinde toplamda 5 bin 100 kaçak göçmen ulaştığını, bunlardan 450’sinin çocuk olduğu belirtmişti. 

AA

HABERE YORUM KAT