1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Akdeniz Üniversitesi’nde Yasak Zorbalığı
Akdeniz Üniversitesi’nde Yasak Zorbalığı

Akdeniz Üniversitesi’nde Yasak Zorbalığı

Akdeniz Üniversitesinde Şeyma Adede’nin, başörtülü olduğu gerekçesiyle Toplum Bilimi dersinin final sınavına alınmadığını öğrenildi.

A+A-

Akdeniz Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü birinci sınıf öğrencisi Şeyma Adede’nin, başörtülü olduğu gerekçesiyle Toplum Bilimi dersinin final sınavına alınmadığını öğrenildi.

Birinci sınıf öğrencisi Şeyma Adede, yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay önce başörtüsü takmaya başladığını, derslerine de başörtüsü ile girdiğini söyledi.

Toplum Bilimi dersinin hocası Prof.Dr. G.Ö.K.’nin dönem başında başörtülü bir bir arkadaşını başörtüsü ile derslere girmemesi konusunda uyardığını ifade eden Adede, “Bunun üzerine bu arkadaşımız başını açmak zorunda kalmıştı. Ama ben başörtümü çıkarmamak için bu hocanın dersine girmiyordum. Başımı açmak zoruma gidiyordu” dedi.

Dün Toplum Bilimi dersinin final sınavı olduğunu, kendisinin de sınava girmek üzere salona gittiği anlatan Adede, şunları söyledi:

“Saat 13.00 sıralarında salonda bir sıraya oturdum. Sınava 10 dakika kala hocamız gelerek bana, ‘Siz kimsiniz’ şeklinde tanımadığını ifade eder gibi soru yöneltti. Birinci sınıf öğrencisi olduğumu belirterek, ‘Başörtülü olduğum için derslerinize girmiyordum, belki bu nedenle tanıyamadınız’ diye cevapladım. Bunun üzerine bana ‘Benim dersimi almana rağmen kapanman üzücü ya da bir başarısızlıktır, başını açar mısın’ dedi. Bir seferlik başörtü ile sınava girmem için izin vermesini, anlayış göstermesini istedim. Ama bana, ‘10 dakika içinde kararını ver. 20 yıldır kadın hak ve özgürlükleri için mücadele ediyorum’ dedi ve sınıftan çıktı. Ben de arkasından giderek, ‘Özgürlük adına özgürlüğümü kısıtlıyorsunuz’ dedim. Ama aldırış etmeden gitti.

10 dakika sonra sınav kağıtları dağıtıldığında hoca solona gelip ‘Kararını verdin mi?’ diye sordu. Sınava başörtülü olarak gireceğimi söyleyince tutanak tutturacağını, dışarıya çıkmamı söyledi. Ben de sınıftan çıktım. 3 erkek arkadaşım da benimle geldi ve sınava girmedi. Fakülte Dekanlığı’na giderek Dekan Prof.Dr. Şafak Aksoy ile görüştüm ve G.Ö.K.’den şikayetçi oldum. Ben hocamızın hakkında soruşturma açılmasını istiyorum. Kendi kişisel görüşüne ters düştüğü için beni sınava almayarak eğitim hakkıma engel oldu. Bunun hesabı sorulmalı. Sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağım. Haklarımı sonuna kadar arayacağım ve eğitimimi sürdüreceğim.”

Bu arada Adede, AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç’i telefonla arayarak yaşadığı olayı anlattı. Adede, Enç’in kendisine konuyla ilgili gerekli yerlerle görüşeceğini ve mağdur edilmeyeceğini söylediğini kaydetti.

Rektör Kurtcephe: Soruşturma Başlatacağız

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe ise, Dekan Aksoy’un konu ile ilgili kendisine bilgi verdiğini belirterek, “Öğrencimiz mağdur edilmeyecek. Hoca hakkında gerekli işlemi başlatacağız. Kesinlikle yapılan doğru değil. Kimsenin eğitim hakkı engellenemez. Böyle bir olayın bir daha üniversitemizde yaşanmaması için gerekli önlemi alacağım” dedi.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT