1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Akçakale Sınır Kapısı Yeniden Açıldı
Akçakale Sınır Kapısı Yeniden Açıldı

Akçakale Sınır Kapısı Yeniden Açıldı

Akçakale Sınır Kapısı'nda bekleyen Suriyelilerin Tel Abyad’a girmesine izin verilmesi üzerine geçişler yeniden başladılar. Yaklaşık 500 Suriyeli, Akçakale Gümrük kapısında pasaport ve kimlik işlemlerinin yapılmasının ardından ülkelerine girdi.

A+A-

Şanlıurfa’nın Akçakale Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçişlere izin verileceği haberleri üzerine, Tel Abyad'dan kaçan yaklaşık 500 Suriyeli sınır kapısına gitti. Özel harekât polislerinin de aralarında bulunduğu güvenlik güçleri bu hareketlilik üzerine sınır hattındaki güvenlik önlemlerini artırdı ve geçişler gerekli kontrollerin ardından sağlandı.

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Tel Abyad kentinin IŞİD kontrolünde bulunduğu dönemde mayın ve bombalı tuzaklar döşendiği ileri sürülerek, ilçenin güvenli olmadığı gerekçesiyle geçişlere bir süredir izin verilmiyordu.

Kentteki Tel Abyad Sınır Kapısı'nın kontrolünü ele geçiren PKK'nin Suriye kolu YPG'nin silahlı gücü PYD ve Burhan El Fırat güçleri, geri dönmek isteyen bölge halkı için güvenli olmadığı gerekçesiyle sınır kapısını daha önce açmamıştı.

Suriye’ye geçmek isteyenler yanlarına yiyecek ve içecek alarak, Akçakale Sınır Kapısı’nda beklemeye başlamıştı. 

15 Haziran’da IŞİD’in Rakka’nın Tel Abyad ilçesinden çekilmesinden önce binlerce kişi Türkiye’ye geçmişti. PYD öncülüğündeki güçlerin ilçeyi aldığında küçük bir grup Suriye’ye geçse de daha sonra geçişlere izin verilmemişti.

 

suriye_de_genel_durum.jpg

HABERE YORUM KAT